BİR ÜRETİM TEKNOLOJİSİ OLARAK WATER < LESS®

Üretimde daha az su.

“İklim krizi, karşılaştığımız en büyük tehdit fakat aynı zamanda da ilerlememiz için en büyük fırsat.” diyor, Xiye Bastida. Değişimin hep birlikte çalıştığımız takdirde gerçekleşeceğinin bilincinde olarak; gezegen üzerindeki kolektif etkimizi azaltmak amacıyla yola çıkıyoruz. Sürdürülebilirliği sahipleniyor, küçük alışkanlıkları büyük davranış modellerine evirerek devam ediyoruz. Herkes üzerine düşeni yapıyor.

Moda üretimi ve tüketiminin sürdürülemez seviyelere ulaştığını biliyoruz Haliyle devasa moda endüstrisinde önemli yer edinen markalar da, üzerine düşeni yapmaya gayret ediyor. Önemli adım atanlardan biri de, Levis® . Üretim ve operasyon süreçlerinde sosyal ve çevresel ayak izi için sorumluluk almayı ve dünyanın sorunlarına çözüm aramayı prensip edinen marka, bu anlamda yaklaşık 30 senedir sektöre liderlik ediyor.

Geçtiğimiz 10 yıl içinde Water<Less® ve Analizli Kimya (Screened Chemistry) gibi programlar geliştiren Levis® , söz konusu programları açık kaynak haline de getirdi. 2021 yılındaysa Daha İyisini Al, Daha Uzun Süre Giykampanyasıyla dayanıklılığın ve değerin altını çiziyor. Diğer taraftan doğal kaynak ayak izimizi azaltmayı ve daha doğa dostu kıyafetler sunmayı hedef edinen marka, pamuklaştırılmış kenevir ve organik pamuk gibi malzeme inovasyonlarını da pazara sunan ilk firma.  Geçtiğimiz yaz, küresel sıcaklık artışını belirli bir sınırda tutmaya yönelik iklim hedeflerini taahhüt edenler arasındaki tek giyim şirketi olduğunu da belirtelim.

Sürdürülebilirlik dendiğinde sahiplenilecek en önemli konu da kuşkusuz su.

Levis®, suyu odağına alarak geliştirdiği Water<Less® ile bu alanda bir öncü olarak konumlanıyor.

2011 yılında tanıtılan ve su geri dönüşümü ilkesi üzerine kurulan Water<Less®teknolojisi, dört milyar litreden fazla su tasarrufu sağlayan ve ilk uygulandıkları günden bu yana yaklaşık 10 milyar litre suyun geri dönüştürülmesine yardımcı olan bir dizi bitiriş tekniği. Tüm Levi Strauss & Co. tasarımlarının %76sı ve tüm Levis® alt giyim ürünleriyle Trucker ceketlerin %70i Water<Less® teknolojisiyle üretiliyor. 

2019 yılında marka tarafından lanse edilen 2025 Su Eylem Stratejisi (Water Action Strategy) kapsamında Water<Less® etiketi büyük önem taşıyor ve anlamlı hale geliyor . Bu işaret, şimdiye dek ilgili ürünün Water<Less® teknikleri veya geri dönüştürülmüş su ile yapıldığını belirtiyordu. Fakat artık LS&Co. tarafından belirlenecek hedefleri tutturan fabrikalar gibi, bu tesislerden sağlanan kumaş veya ürünler de Water<Less® işareti taşıyor. Dolayısıyla Water<Less® işaretli bir ürün satın alan herkes, elindekinin yerel su stresi bağlamında suyu sürdürülebilir şekilde kullanan bir tesisten çıktığını biliyor.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA