BİR ÜRETİM TEKNOLOJİSİ OLARAK WATER < LESS®

Üretimde daha az su.

“İklim krizi, karşılaştığımız en büyük tehdit fakat aynı zamanda da ilerlememiz için en büyük fırsat.” diyor, Xiye Bastida. Değişimin hep birlikte çalıştığımız takdirde gerçekleşeceğinin bilincinde olarak; gezegen üzerindeki kolektif etkimizi azaltmak amacıyla yola çıkıyoruz. Sürdürülebilirliği sahipleniyor, küçük alışkanlıkları büyük davranış modellerine evirerek devam ediyoruz. Herkes üzerine düşeni yapıyor.

Moda üretimi ve tüketiminin sürdürülemez seviyelere ulaştığını biliyoruz Haliyle devasa moda endüstrisinde önemli yer edinen markalar da, üzerine düşeni yapmaya gayret ediyor. Önemli adım atanlardan biri de, Levis® . Üretim ve operasyon süreçlerinde sosyal ve çevresel ayak izi için sorumluluk almayı ve dünyanın sorunlarına çözüm aramayı prensip edinen marka, bu anlamda yaklaşık 30 senedir sektöre liderlik ediyor.

Geçtiğimiz 10 yıl içinde Water<Less® ve Analizli Kimya (Screened Chemistry) gibi programlar geliştiren Levis® , söz konusu programları açık kaynak haline de getirdi. 2021 yılındaysa Daha İyisini Al, Daha Uzun Süre Giykampanyasıyla dayanıklılığın ve değerin altını çiziyor. Diğer taraftan doğal kaynak ayak izimizi azaltmayı ve daha doğa dostu kıyafetler sunmayı hedef edinen marka, pamuklaştırılmış kenevir ve organik pamuk gibi malzeme inovasyonlarını da pazara sunan ilk firma.  Geçtiğimiz yaz, küresel sıcaklık artışını belirli bir sınırda tutmaya yönelik iklim hedeflerini taahhüt edenler arasındaki tek giyim şirketi olduğunu da belirtelim.

Sürdürülebilirlik dendiğinde sahiplenilecek en önemli konu da kuşkusuz su.

Levis®, suyu odağına alarak geliştirdiği Water<Less® ile bu alanda bir öncü olarak konumlanıyor.

2011 yılında tanıtılan ve su geri dönüşümü ilkesi üzerine kurulan Water<Less®teknolojisi, dört milyar litreden fazla su tasarrufu sağlayan ve ilk uygulandıkları günden bu yana yaklaşık 10 milyar litre suyun geri dönüştürülmesine yardımcı olan bir dizi bitiriş tekniği. Tüm Levi Strauss & Co. tasarımlarının %76sı ve tüm Levis® alt giyim ürünleriyle Trucker ceketlerin %70i Water<Less® teknolojisiyle üretiliyor. 

2019 yılında marka tarafından lanse edilen 2025 Su Eylem Stratejisi (Water Action Strategy) kapsamında Water<Less® etiketi büyük önem taşıyor ve anlamlı hale geliyor . Bu işaret, şimdiye dek ilgili ürünün Water<Less® teknikleri veya geri dönüştürülmüş su ile yapıldığını belirtiyordu. Fakat artık LS&Co. tarafından belirlenecek hedefleri tutturan fabrikalar gibi, bu tesislerden sağlanan kumaş veya ürünler de Water<Less® işareti taşıyor. Dolayısıyla Water<Less® işaretli bir ürün satın alan herkes, elindekinin yerel su stresi bağlamında suyu sürdürülebilir şekilde kullanan bir tesisten çıktığını biliyor.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA