DİLAN BOZYEL

"Küçükken, benden yedi yaş büyük ablam 501'ini giydiğinde hayran hayran izlerdim onu. 501' ini giyer, Madonna'nın kasetini açar dans ederdi."

Dilan, sürdürülebilirliğe dair pozitif alışkanlıklarının tohumunu ilk ne zaman attın?

Şanslıyım ki ailem, çocukluğumdan beri beni doğa ile iç içe büyüttü ve her zaman doğaya, gezegene ve gelecek nesillere saygılı yaşamam gerektiğini kendi davranışlarıyla öğretti.

Sence, gün içinde sürdürülebilirliğe katkısı olan kaç eylemde bulunuyorsundur? 

Bu bilinç ve farkındalıkla yaşayınca, alışkanlığa dönüştüğü için; gün içinde özellikle bir tavrı değiştirmeye gerek kalmadan sürdürülebilirliğe katkısı olan eylemlerle yaşıyorum. Fakat, zaman içinde gezegenimize ne yazık ki insanlığın verdiği zarar artmaya başladıkça; bilinç seviyemi arttırmak için kendimi eğitiyorum. En sıradan bir günü örnek vermek gerekirse; su ve elektrik kullanımı, olabildiğince geri dönüşümlü, hayvanlar üzerine deney yapılmayan, doğal, vegan veya organik içerikli ürün tercihlerim, çöp gibi atıkları malzemesine göre ayrıştırarak telefonumdaki aplikasyonla takip edip bulduğum geri dönüşüm kutularına atmak ya da zaman geçirdiğim yeşil bir alanda benden önceki ziyaretçilerin bırakmış olduğu çöp atıkları toplamak ve hatta bazen insanları tatlı dille uyarmak gibi alışkanlığa dönüşen eylemlerim var. Umarım hepimiz bu şekilde yaşamaya çalışıyoruzdur ve doğa ana bizi izlerken iyileşmek için motive olabiliyordur.

Kendini içinde bulduğun kötü bir döngüden çıkmak için genellikle tercih ettiğin yollar neler oluyor?

Sessiz kalmak bana çok iyi geliyor. Eğer fırsatım varsa yalnız başıma uzun bir orman yürüyüşü iyileşmemi hızlandırıyor ama eğer doğaya yaklaşma fırsatım yoksa evde küçük bir mum ışığında, evin tüm elektriğini kapatarak (telefon dahil) kendi kendime zaman geçirmek sakinleşme sürecimi; kötü döngüye uzaktan bakarak her açıdan olayı değerlendirmemi ve önce kendime sonra dünyanın akışına güvenimin güçlenmesini sağlıyor.

Birini sanatın aracılığıyla daha sürdürülebilir olmaya ikna edecek olsan, manzarayı kadrajına alırdın?

Doğanın, gezegenin; insansız da yaşamaya devam edeceğini ve bu sebeple geçici misafir olduğumuz bu dünyaya sonsuz saygı duymamız gerektiğini anlatabileceğim sanırım insanoğlunun aklının sınırlarını aşan, bir ressamın tuvaline birebir yansıtamayacağı iyi ya da ürkütücü bir doğa olayını kadrajıma alırdım.

Gözüne en güzel gelen yeşil tonu hangisi?

İlkbaharda çiçeklerin açtığı vakitlerde topraktan aldığı enerjiyle coşan taze yeşil tonu. Yarı doğulu yabani bir doğada büyümüş bir çocuk olduğum için bu cevabı vermiş olabilirim.

Peki, mavi tonu?

Şimdi de yarı Kıbrıslı bir çocuk olduğum için veriyorum bu cevabı; gün ortası, güneşin en tepede olduğu vakitte denizin 'tertemiz' altını görebildiğimiz andaki Akdeniz'in yumuşacık mavi tonu!

Levi’s ‘Buy Better, Wear Longer’ diyor. Senin Levi’s’dan en eski parçan hangisi?

Elbette klasik 501! Küçükken, benden yedi yaş büyük ablam 501'ini giydiğinde hayran hayran izlerdim onu. 501' ini giyer, Madonna'nın kasetini açar dans ederdi; o okula gittiği anda dolabından gizlice 501'ini çıkarıp, aynada üstüme tutup ben de aynı hareketlerle dansederdim. Bunu ablama söylemeyin olur mu? 

Sürdürülebilir olmasının yanı sıra, bir jean’i vazgeçilmez yapan nedir sence?

Jean, dokusuyla, bedeni kaplayan formuyla başlı başına kült bir malzeme. Bir bahçıvan, bir araba tamircisi ya da beat kuşağından bir şair jean ile Rock'n Roll ruhunu üstünde taşıyor gibi geliyor bana hep. Ne mutlu ki artık kurumsal iş hayatında bile jean giyilebiliyor ve herkes kendi ruhuna uygun şık bir rock star gibi görünebiliyor. Hal böyleyken jean'in vazgeçilmez olmasına şaşırmamalıyız!

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA