DİLAN BOZYEL

"Küçükken, benden yedi yaş büyük ablam 501'ini giydiğinde hayran hayran izlerdim onu. 501' ini giyer, Madonna'nın kasetini açar dans ederdi."

Dilan, sürdürülebilirliğe dair pozitif alışkanlıklarının tohumunu ilk ne zaman attın?

Şanslıyım ki ailem, çocukluğumdan beri beni doğa ile iç içe büyüttü ve her zaman doğaya, gezegene ve gelecek nesillere saygılı yaşamam gerektiğini kendi davranışlarıyla öğretti.

Sence, gün içinde sürdürülebilirliğe katkısı olan kaç eylemde bulunuyorsundur? 

Bu bilinç ve farkındalıkla yaşayınca, alışkanlığa dönüştüğü için; gün içinde özellikle bir tavrı değiştirmeye gerek kalmadan sürdürülebilirliğe katkısı olan eylemlerle yaşıyorum. Fakat, zaman içinde gezegenimize ne yazık ki insanlığın verdiği zarar artmaya başladıkça; bilinç seviyemi arttırmak için kendimi eğitiyorum. En sıradan bir günü örnek vermek gerekirse; su ve elektrik kullanımı, olabildiğince geri dönüşümlü, hayvanlar üzerine deney yapılmayan, doğal, vegan veya organik içerikli ürün tercihlerim, çöp gibi atıkları malzemesine göre ayrıştırarak telefonumdaki aplikasyonla takip edip bulduğum geri dönüşüm kutularına atmak ya da zaman geçirdiğim yeşil bir alanda benden önceki ziyaretçilerin bırakmış olduğu çöp atıkları toplamak ve hatta bazen insanları tatlı dille uyarmak gibi alışkanlığa dönüşen eylemlerim var. Umarım hepimiz bu şekilde yaşamaya çalışıyoruzdur ve doğa ana bizi izlerken iyileşmek için motive olabiliyordur.

Kendini içinde bulduğun kötü bir döngüden çıkmak için genellikle tercih ettiğin yollar neler oluyor?

Sessiz kalmak bana çok iyi geliyor. Eğer fırsatım varsa yalnız başıma uzun bir orman yürüyüşü iyileşmemi hızlandırıyor ama eğer doğaya yaklaşma fırsatım yoksa evde küçük bir mum ışığında, evin tüm elektriğini kapatarak (telefon dahil) kendi kendime zaman geçirmek sakinleşme sürecimi; kötü döngüye uzaktan bakarak her açıdan olayı değerlendirmemi ve önce kendime sonra dünyanın akışına güvenimin güçlenmesini sağlıyor.

Birini sanatın aracılığıyla daha sürdürülebilir olmaya ikna edecek olsan, manzarayı kadrajına alırdın?

Doğanın, gezegenin; insansız da yaşamaya devam edeceğini ve bu sebeple geçici misafir olduğumuz bu dünyaya sonsuz saygı duymamız gerektiğini anlatabileceğim sanırım insanoğlunun aklının sınırlarını aşan, bir ressamın tuvaline birebir yansıtamayacağı iyi ya da ürkütücü bir doğa olayını kadrajıma alırdım.

Gözüne en güzel gelen yeşil tonu hangisi?

İlkbaharda çiçeklerin açtığı vakitlerde topraktan aldığı enerjiyle coşan taze yeşil tonu. Yarı doğulu yabani bir doğada büyümüş bir çocuk olduğum için bu cevabı vermiş olabilirim.

Peki, mavi tonu?

Şimdi de yarı Kıbrıslı bir çocuk olduğum için veriyorum bu cevabı; gün ortası, güneşin en tepede olduğu vakitte denizin 'tertemiz' altını görebildiğimiz andaki Akdeniz'in yumuşacık mavi tonu!

Levi’s ‘Buy Better, Wear Longer’ diyor. Senin Levi’s’dan en eski parçan hangisi?

Elbette klasik 501! Küçükken, benden yedi yaş büyük ablam 501'ini giydiğinde hayran hayran izlerdim onu. 501' ini giyer, Madonna'nın kasetini açar dans ederdi; o okula gittiği anda dolabından gizlice 501'ini çıkarıp, aynada üstüme tutup ben de aynı hareketlerle dansederdim. Bunu ablama söylemeyin olur mu? 

Sürdürülebilir olmasının yanı sıra, bir jean’i vazgeçilmez yapan nedir sence?

Jean, dokusuyla, bedeni kaplayan formuyla başlı başına kült bir malzeme. Bir bahçıvan, bir araba tamircisi ya da beat kuşağından bir şair jean ile Rock'n Roll ruhunu üstünde taşıyor gibi geliyor bana hep. Ne mutlu ki artık kurumsal iş hayatında bile jean giyilebiliyor ve herkes kendi ruhuna uygun şık bir rock star gibi görünebiliyor. Hal böyleyken jean'in vazgeçilmez olmasına şaşırmamalıyız!

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA