DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Müzik gezegenini tek bir çatı altında toplamak amacıyla yayınladığı ‘Get Together’la bizi disko ritimleri etrafında tekrar birleştiren David Guetta’ya merak ettiklerimizi sorduk.

Sence takipçilerin en çok hangi David Guetta dönemini seviyor? Ya da senin favori Guetta dönemin hangisi? 

Ben 80'ler çocuğuyum! O dönem kesinlikle çok etkileyiciydi. Funk ve disko çok popülerdi ve 90'ların ardından gelen o müziğin temellerini attılar. Yani, house müziğin. O dönem muhtemelen hayatımın en heyecan verici dönemiydi. Laurent (Garnier) ve ben, Fransa'da house müzik yapan ilk DJ’lerdendik ve çok özel zamanlardı… Bugün pop müziğin temelinin bir parçası olan ancak o zamanlar çok yer altında kalan, tamamen yeni bir tarzın başlangıcına tanıklık ettik. Dolayısıyla güncel olarak yaptığım işler her zaman favorim, çünkü o dönemlerden besleniyorlar. 

Guetta'nın hangi versiyonu bugün olduğun kişiyi en iyi şekilde tanımlıyor? Gençlik yıllarındaki David mi? yoksa 20'lerinde, 30'larında veya 40'larında mı?

Beni en çok gururlandıran şey, parçalarımın birçoğunu hala çalabiliyor olmam. Çılgınca çünkü; 2008'de 'Love is Gone'ı yayınladım. Genellikle o zamanın tarzına ve trendine uyan yeni bir versiyon yapmak için parçanın akapella versiyonunu kullanırdım. Geçtiğimiz günlerde parçayı uzun süre sonra ilk defa orijinal versiyonuyla çaldım ve bu çılgıncaydı! O kadar çılgınca ki, 12 yıllık bir kayıt bugün hala kulağa bu kadar güncel geliyor. Müziğimin çoğunlukla zamansız olduğunu hissediyorum. Aslında tüm bu dönemlerin rafine bir birleşimiyim.

Kariyerim boyunca, müziğimde birçok farklı türün öne çıktığı zamanlar oldu. House, electro... Sonrasında 'Love is Gone' gibi parçalara odaklandım. Akabinde urban, pop ve elektronik müziği birleştirmeye başladığım 'When Love Takes Over', 'Memories', 'I Got a Feeling', 'Sexy Bitch' gibi işler ortaya çıktı.

Daha sonra, 'Titanium'u çıkardığımızda Sia gibi popüler şarkı yazarlarıyla çalışmaya başladığmız bir döneme girmiş oldum. Ama şu anda future rave tanımına daha yakın bir sound’um var ve bu da benim için tüm bu söz konusu dönemler kadar önemli çünkü her zaman beni heyecanlandıran yeni sesler duyuyorum. Temel olarak, ne zaman kendimi yeniden keşfetsem ve daha önce yapılmamış bir şey denesem, bununla gurur duyuyorum.

Disko Türkiye'de şu sıralar bir hayli popüler. Bu sene itibarıyla senden de benzer tınılar duymaya yakın mıyız? 

Kesinlikle! Disco benim kültürümün büyük bir parçası çünkü bence house müzik diskonun çocuğu. Paris'teki gençlik yıllarım disco çalmakla geçti; disco kesinlikle hala bayıldığım ve beslendiğim bir müzik tarzı.  

Komik; şu an biz konuşurken, bu sahnenin önemli isimlerinden birinden bir işbirliği mail’i aldım. Çılgınca! Tam olarak şu an yaşanıyor.

Türk müziğine ilgin var mı? Herhangi bir Türk sanatçı tanıyor musun ya da geçmişte herhangi biriyle çalıştın mı? Var ise hikayelerini duymak isteriz. 

Aslında bu bölge hakkında gerçekten ilginç bir şey var. Özel olarak Türkiye'den emin olmasam da, bu bölgeye ait nota sisteminin Batı'nınkinden farklı olduğunu biliyorum. Bu şu an üzerinde çalıştığım bir şey; dünyanın farklı noktalarından müzisyenlerin enstrümanları ve nasıl farklı gamlar kullanıp çaldıkları... Yani bizim çaldığımız notaların onlardaki karşılıkları farklı. Benim için bu ilham verici. Türkiye'yi özel olarak incelemem gerekiyor ama eminim ki Türk müziğinin de bambaşka bir yapısı var. 

Diğer projeler nasıl gidiyor? Mesela Jack Back? 

Bu yıl Future Rave'e o kadar çok zaman harcadım ki Jack Back'i beklemeye aldım… Ama geri dönüyorum! Jack Back'i seviyorum çünkü David Guetta olmanın üzerimde yarattığı bir üretme baskısı var, ama Jack Back’leyken bunların hiçbiri yok. Ticari olarak başarılı olma zorunluluğundan bağımsız, tamamen yer altında olabilirim. Bunu seviyorum.

Türkçe’de her şeyin tamam olduğunu ifade etmek için ‘yüzdeyüz’ terimini kullanıyoruz. Bu noktadan hareketle David Guetta’nın hayatında ‘yüzdeyüz’ olan şey ne olabilir? 

Bu çok iyi bir soru. Başarılı bir sanatçı olmanın getirdiği çok fazla baskı var. Çok fazla zamanımız yok, bu yüzden yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor. Benim için sahnede olmak günlük hayatımın bir parçası oldu. Ama gelip bilet alan hayranlarım beni hayatlarında sadece bir veya iki kez görecekler, bu yüzden onlara %200 vermem gerekiyor. Her şeyin olağanüstü olması gerekiyor. Onlar için bu çok özel bir an ve buna duyduğum saygıyı sonuna kadar göstermeliyim. Tüm bu performansları gerçekleştirebilmek için çok fazla seyahat ediyorum ve eve döndüğümde çocuklarım beni bekliyor oluyor. Bazen bir veya iki ay evden uzakta oluyorum, bu yüzden döndüğümde tekrar %200 olmam gerekiyor. Bu vardiya değişimleri elbette zor olabiliyor. Şu sıralar; biraz daha dinlenebildiğim, müzik yapabildiğim ve inanılmaz müzisyenlerle Zoom seansları yapabildiğim için şu anda son derece mutlu hissettiğimi söylemeliyim.

Mesela; iş birliği yaptığınız bir sanatçıyla stüdyoya gittiğinizde, bu elinizden gelenin en iyisini yapmak için eşsiz bir fırsat oluyor ama bazen bir aylık bir turneden dönmüş oluyorsunuz ve kendinizi tamamen tükenmiş hissediyorsunuz. Ancak bu elbette onların sorunu değil... Bu yüzden, yaratıcı olmama, yorulmadan veya bir sonraki toplantım için strese girmeden seanslar yapmama izin veren bir yıl geçirdiğim için çok minnettarım.

Dünyaca ünlü bir yapımcı olarak pandemi sürecinde umudunu yitirmiş yeni müzisyenlere tavsiyeniz nedir?

Bence anlaşılması gereken çok önemli bir şey var; müzik çok gizemli ve derin bir olgu. Eğer müzisyen bir aileden gelmiyorsanız ya da çocukluğunuzda böyle bir dönem geçirmediyseniz, müziği hayatınızın ortasına almanız zor olabiliyor. Mesela; benim durumuma bakarsak, müzisyen bir aileden gelmiyorum... Ama önemli olan, müziğe aşıksanız ve çalışmaya hazırsanız, o zaman kesinlikle her şeyi başarabilirsiniz.

Birçok sanatçının doğuştan yetenekli olduğunu düşünüyorum ama çok çalışırsanız ve yaratıcı bir insansanız bu yeteneği yaratabilirsiniz. Gençken müzik yapmaya başlayıp dünyaca ünlü bir DJ veya prodüktör olmak istediğinizde birçok zorlukla karşılaşacaksınız. Ama size söylüyorum, başarabilirsiniz ve buna değer! 

Pandemi boyunca geçirilen zaman, üretim yaparken yaratıcılığını artırdı mı?

Düşünsenize, bir yıldır her gün evde müzik yapıyorum. Genellikle bu kadar çok zamanım olmasına alışık değilim, bu yüzden bir sürü kayıt yolda... Gerçekten mutlu, iyi hissettiren şarkılar yapmak istiyorum. Bu yıl arkadaşım Morten ile Future Rave üzerinde çok çalıştık ve şimdi gerçekten daha çok house kulvarında olan ama yine de epik ve iyi hissettiren 'BED' gibi kayıtlar yapmaya çalışıyoruz. Şu anda insanların buna gerçekten ihtiyacı var!

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

Dilan Bozyel

DİLAN BOZYEL

"Küçükken, benden yedi yaş büyük ablam 501'ini giydiğinde hayran hayran izlerdim onu. 501' ini giyer, Madonna'nın kasetini açar dans ederdi."

DAHA FAZLA