İNSANLAŞTIRMADAN VE SAYGIYLA

Sorumlu bir hayvan sahibinin yapması gerekenleri aslında biliyorsunuz. Biz sadece hatırlatıyoruz.

Yaşamı anlamak, var olmak ve diğer canlılara hayatı paylaşmak kuşkusuz içsel bir yoluculuk. Ve bu yolculuğun başlangıç noktası herkes için değişebilir. Önemli olan ilk adımı atmak ve tabiatı bir bütün halinde düşünmek. Aslında amacımız size varoluşsal bir nutuk çekmek değil, evcil hayvan sahiplenirken içinizde hissettiğiniz ama belki de uzun uzadıya düşünmediğiniz unsurları hatırlatmak.

İşin özünde bakımını üstlendiğiniz hayvanların yaşamsal ihtiyaçlarını ciddiye almak var. Sizinle iyi bir yaşam geçirmeleri için elinizden geleni yapmaya hazırsanız ve onları ‘insanlaştırmadan’ yani doğalarına saygı göstererek sevmeyi içselleştirdiyseniz, yolu yarıladınız demektir. Zira konunun zihinsel kısmının tarifi, fiziksel gereksinimlerin yanında son derece basit; ama uygulaması da bir o kadar zor.

Artık sorumlu bir hayvan sahibinin yaklaşımına aşinasınız. Ancak bundan sonrası da son derece önemli. Şimdi hayatın gerçekleri; evcil hayvan sahipleneceksiniz ona ayıracak vaktinizin ve bütçenizin olduğundan emin olun. Ona ihtiyaç duyduğu ilgiyi verebileceğiniz zamana sahip olmanız, yeni dostunuzun mutluluğu için son derece önemli. Sadece yemek yiyip, tüm gün aynı noktada hareketsiz yatan bir hayvanın, sorun çıkarmadan yaşamaya devam ettiği için mutlu olduğunu sanmayın. Egzersiz, disiplin ve sevgi. Önem sırası baştan sona doğru gider. Sınır çizmek, belli kurallar konusunda ısrarcı olmak, hayvanınızı sadece uyumlu değil, aynı zamanda güvenli ve mutlu kılar. Ancak bu üçlüyü hayvanınızın sosyalleşme ve eğitim ihtiyaçları ihmal etmeden karşılamanız gerekir. Bu ilişkiyi sağlıklı kurabiliyorsanız, geriye bütçe işi kalıyor. Bir kedi ya da köpek sahibi olarak düzenli aralıklarla yapılacak zorunlu harcamalarla karşılaşacaksınız. Bu sorumluluğu kesintisiz bir şekilde göğüsleyebilmeniz evcil hayvanınızın sağlıklı bir ömür geçirmesi için elzem.

Gördüğünü üzere, bir ömür boyu beraber olmak için yola çıktığınız hayvanların refahı birden çok faktöre bağlı. Ancak doğru zihin yapısını gerekli fiziksel koşullarla birleştirince, bakımını üstlendiğiniz hayvanların ihtiyaçlarının karşılanması ve sizinle iyi bir yaşam geçirmelerinin sağlanması son derece kolay. Sorumlu bir hayvan sahibi olmak için ilk adımı attınız. İkinci yazıda hayvanların mutluluğunu etkileyen maddi ve doğal koşullara odaklanacağız. Siz şimdilik bu okuduklarınızı bi’ düşünün…

 

Sorumlu kedi sahipliği rehberi için buraya tıklayın.

Sorumlu köpek sahipliği rehberi için buraya tıklayın.

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Mezar Turizm

MEZAR TURİZM

Bu yolculuk bir müzik yolculuğu değil. Metaforik bir şekilde sona doğru da ilerlemiyor. Hikayeyi, Mezar Turizm’in tek elemanı Kerem’den dinliyoruz.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

MBFWI Backstage: Brand Who

MBFWI BACKSTAGE: BRAND WHO

MBFW Istanbul'un ikinci gününü kapatan Brand Who'nun sahne arkasındaydık.

Dilara Fındıkoğlu

DİLARA FINDIKOĞLU

Dilara XOXO Ailesi’nden, yıllar öncesinden... Emre, zaten tanıyorsunuz...

Storm Is Comıng

STORM IS COMING

PUMA'nın yeni modeli Storm'un Hasköy İplik Fabrikası'ndaki partisindeydik.

EN YENİLER
Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

Kubilay Aka

KUBİLAY AKA

"Hayvanlar; sevgi, vakit ve anlaşılmak ister."

Ayşenil Şamlıoğlu

AYŞENİL ŞAMLIOĞLU

"Sorumlu hayvan sahipliği yüreğinizi bütünüyle ona vermeniz demektir."

Ulaşcan Kutlu

ULAŞCAN KUTLU

"Sevgiyi anlamamış hiçbir insanın hayvan sahibi olmasını istemem."

DAHA FAZLA