DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Röportaj: Ali Tünay
Fotoğraf: Gökhan Polat

Elinde ampirik bir veri olmadan, içgüdüsel olarak herhangi bir tedavi veya beslenme şeklini tavsiye ettiğin olmuş mudur?
Fonksiyonel tıpta çokça kullandığımız bir deyim var, eğer bir teşhis koymak istiyorsanız, bakacağınız yer; geçmiş, geçmiş ve geçmiştir. Bu nedenle hastalara sorduğumuz otuz sayfalık bir soru listemiz mevcut. Böylece hastanın geçmişine ve yaşamına hakim olarak aşağı yukarı sorunların neler olabileceğini ve nasıl tedavi edebileceğimi tahmin edebiliyorum. Bu noktaya hiç test yapmadan gelebiliyorum. Böylece testleri tahmin ettiklerimi doğrulamak için kullanabiliyorum.

Mükemmel bir beslenme düzenine sahip olmak son derece yorucu ve bazen maddi olarak da mümkün olmuyor. Böyle durumlarda ne tavsiye edersin?
Bence insanların söyleyeceğim prensipleri nasıl optimize etmeleri gerektiğine kendileri karar vermesi gerekiyor: beslenme bilgidir ve beslenme şifadır. Eğer kendilerini iyi hissediyorlarsa arada sırada sınırların dışına çıkabilirler. Bunda bir şey yok. Benim birkaç esnetmediğim kuralım var. Örneğin; arada sırada hamur işi, tatlı gibi şeyler yiyorsam, bunlar gerçek gıda olmalı. İşlenmiş olmamalı. İşlenmiş gıdaları asla yemiyorum. Asla gofret gibi şeyleri yemem ve gazlı içecek tüketmem. Trans yağlar beslenme düzenimin içerisine giremez.  

Tıp doktorası yapmadan önce lisansın Asya çalışmaları üzerine. Bu durum tıp bilimine bakışını etkiledi mi?
Yüzde yüz. Lisansım Asya çalışmaları üzerine ve uzmanlığım Budizm. Çince ve geleneksel Çin şifa yöntemlerini çalıştım. Bu durum da bedeni bir sistem olarak görme yaklaşımımı kesinlikle etkiledi. Semptomları değil de, nedenleri tedavi etme isteğim ve tıptaki sorunlara farklı yaklaşımımda bu altyapının kesinlikle etkisi var.

 

Buradan yola çıkarak, insan davranışları ve biyoloji arasındaki ilişkiyi nasıl gördüğünü anlatabilir misin?
Burada bir sistemler yaklaşımını benimsediğimi söyleyebilirim. Sağlığı etkileyen bütün etkenlere bakmamız gerekiyor, bunlardan bir tanesi de davranışlarımız. Buna ek olarak indirgemeci yaklaşımların sorunların köküne hiçbir zaman inmediğini söyleyebilirim. Dolaysıyla bütüncül düşünmek, sistemleri anlamak gerçekten çok önemli. Aslında fonksiyonel tıbbın yaptığı da tam olarak bu. 

O zaman bize biraz da epigenetik ve fonksiyonel tıp arasındaki ilişkiyi yorumlar mısın?
Fonksiyonel tıp vücudumuzun nasıl işlediği hakkında kapsayıcı bir teori sunuyor. Epigenetik ise bu yaklaşımın çok önemli bir parçası. Zira sağlımızı etkileyen her şey epigenetiğimizi de etkiliyor. Beslenme alışkanlıklarımız, stres, uykumuz, toksinler, kısacası aklımıza ne gelirse… Ve genlerimizi yaptığımız seçimlerle yönlendirebiliriz. Dolayısıyla kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz. Bunu yapmanın yolu da yaşam stilinizi ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmekten geçiyor.

Bir süredir Türkiye’desin. Türk mutfağı hakkındaki izlenimlerin neler?
İki haftadır buradayım ve beni en çok etkileyen şey insanların ne kadar farklı yemek ve sebze tükettiği oldu. Ayvalık’tan İstanbul’a gelirken bir yol kenarı lokantasında durdum ve gördüğüm yemeklere inanamadım. Yenecek gerçek yemekler vardı. İşlenmiş gıda veya fast food’tan bahsetmiyorum. Dolayısıyla en azından gerçek yemek yediğinizi söylebilirim. 

Son olarak akşamdan kalma bir gün için ne tüketilmesini tavsiye edersin?
Bolca elektrolit içeren su ve güzel yeşil bir smoothie fena olmaz. Karaciğer için biraz destekleyici ve sauna sonrası her şey yoluna girmeli. Son olarak, istiyorsan IV vitaminleri de deneyebilirsin.

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

Punch and Judy

PUNCH AND JUDY

Uçsuz bucaksız bir alanda birbirinden farklı iki karakterin ilişkisine tanıklık ediyoruz.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

Kubilay Aka

KUBİLAY AKA

"Hayvanlar; sevgi, vakit ve anlaşılmak ister."

DAHA FAZLA