HAKAN MANDALİNCİ

Gandhi Mac Kullanırsa

Röportaj: Dinçer Şirin - Kasım 2012

Türkiye-Almanya-İtalya hattında çalışmalarını sürdüren sanatçı Hakan Mandalinci, paletinde farklı dönemleri karıyor ve ortaya heterojen imgeler çıkarıyor. Geçmiş ile güncel olanın arasındaki bağları keşfe çıkan sanatçı, geçmişi, kimi zaman mizah yüklü, kimi zaman da hiç görmediğimiz halleriyle bize sunuyor. Onun için, zıtlıklar anlatının kendisini oluşturuyor. Bu zıtlıklar, onun resminde bir araya getiriliş şekliyle de bir an için gerçekmiş gibi görünüyor. Zıtlıklar arasında oluşan cereyandan kalanlar da onun atölyesinde biriken gündem oluyor. Bu ay Mandalinci'nin atölyesinde uğraştığı konular ile ilgili kıssadan hisse çıkardık. 

Biraz çalışma sürecinden bahsedebilir misin?

Öncelikle, gözlemleyerek ama yorumsuz bir şekilde dünyayı yaşamaya çalışıyorum. Yaşadıklarımı ve olası her şeyi biriktiriyorum; aralarında bağ olsun olmasın bunları atölyemde yazılı ve çizili listeliyorum. Keşfedilmesi gereken o kadar çok şey var ki, her gün bir nevi çocukluğumu tekrar yaşıyorum diyebilirim. Merak ve heyecan içinde, bunca malzeme ve anıyı bir gün sanatımda kullanmak üzere bir kenara koyuyorum.

Hal böyleyken, bir günün nasıl geçiyor?

Günüme iki fincan kahve ile başlıyorum; ilk fincanı eşim ve iki oğlum ile birlikte, ikinci fincanı ise atölyemde içiyorum. Önceki gün ve gece yaptığım çalışmaları değerlendiriyorum. Çoğunlukla geceleri resim yapıyorum. Çok okuyorum ve araştırıyorum.

Üretirken, aynı anda birçok şey üzerinde çalışabiliyorsun. Mesela yağlı boya ve desenleri aynı anda yapıyorsun. Neden bu kadar hiperaktifçe bir üretimin peşindesin?

Evet, eş zamanlı çalışabiliyorum, ama bunun tabii ki bir nedeni var. Büyük ve eski ustaların lasur tekniğini kullanıyorum tablolarımda. Bazıları 20-30 kattan oluşuyorlar. Her kat çalışmanın arasında, en azından 1-2-3 haftalık bir kuruma süresi var ve bu süreci diğer eserlere harcıyorum. Şu aralar aynı anda galiba 14 eser üzerinde çalışmaktayım. Bu çalışma sistemi kolay değil tabii ki, ama iyi organize olmaya çalışıyorum. Aklımda binbir konu ve soru işareti var; işler yoğun, anlayacağınız.

"Stil, akademi ve moda ile ilgili şeyleri atölyeme sokmamaya çalışıyorum.", diyorsun. Moda ile alıp veremediğinin ne olduğunu anlıyorum, ama asıl akademi ile olan derdini merak ediyorum?

İlk olarak, akademi ile derdim yok; sanatta önem verdiğim değerler, konu ve kalitedir. Tarz, moda, akademi, piyasa, adres ve isimlerin sıkça sanatçıyı ve sanatını asıl hedefinden farklı yerlere yönlerdirdiğini hepimiz görüyor ve biliyoruz. Bu yüzden, bu konularda nötr olmaya çalışıyorum.

RETRO adını verdiğin seri nasıl ortaya çıktı?

RETRO serisindeki ana fikrim, iki karşıt unsuru bir sanat eserinde bağdaştırmak. Tezatlar sürekli ilgimi çekiyor ve uzun süredir çalışmalarımı etkiliyor. Serinin ilk eserlerinden biri, eski bir fotoğrafa benzeyen hiperrealistik bir kurşun kalem çalışması. Bu çalışma, Picasso'nun Atatürk'e bir tablo hediye ettiği anı konu alıyor; üzerindeki el yazısında Picasso, Atatürk'ü sanatsever ve iyi bir dostu olarak övüyor. Bu bir sanat eseri ve tarihte aslında böyle bir şey yaşanmamış. Ama böyle bir durumun olabileceği fikri beni heyecanlandırdı ve RETRO serisine de binlerce kapı açmış oldu.

Bu seride, tarihin farklı dönemlerinden bazı detayları heterojen bir biçimde bir araya getiriyorsun. Tarihe bu anlamda yaptığın müdaheleden biraz bahsedebilir misin?

Bazı şeyler ‘böyle’ değil de farklı olsaydı, alışılmışlıktan uzak olsaydı ne olurdu? Hatırımıza kazınmış resimler ve semboller var; işte ben, bunları kullanıyor ve yeniden istifliyorum. Böylelikle, izleyicinin doğru zamanda ve gerçek olarak kategorize ettiği değerleri, bir soru işareti olarak sunuyorum ve bu durum, izleyicileri eserlerdeki olanaklara kilitliyor.

Geçmişte mimar olarak da çalıştığını biliyorum. İkisi de kimi formlar ve anlatılar üzerine kurulu gibi görünse de, resim ile mimari üzerine yaptığın çalışmalar arasındaki sınırı nasıl belirliyorsun?

Mimarlığımın sanatıma büyük bir katkısı var, tersi de aynı ölçüde geçerli tabii ki. Mimarlığın mekanını ve ufkunu sanatıma entegre ettim ve bu yüzden, düşüncelerimde ve çalışmalarımda üçüncü ve dördüncü boyutun da bir rol oynadığını düşünüyorum.

Yakında İstanbul'da göstereceğin işlerin çıkış noktası neydi?

artIST2012 fuarında göstereceğim RETRO serisinin yanı sıra, PPP dizisini de entegre ettim. Geçen sene sırf desen çalışmaları vardı. Aktüel çalışmalarımın boyutları değişiyor ve yağlı boya tablolar da sergilerimde yine yer alıyor. Canlı performanslarım da oldu, fakat bu sene, performans sergilemekten ziyade fuarın keyfini çıkarmak, ziyaretçilerimle ilgilenmek istiyorum.

Türkiye'den ve dünyadan takip ettiğin sanatçılar kimler?

Kendisine ‘ağabey’ diye hitap etmemi isteyen Burhan Doğançay ile görüşürüz sık olmasa da; kendisini sever, sanatına büyük saygı duyar ve işlerini beğenirim. Ressamlardan Taner Ceylan'ın işlerini seviyorum. Görme engelli Türk ressamımız Eşref Armağan’ın varlığı ve yeteneği beni duygulandırıyor ve azim veriyor. Dünyada ise birçok sanatçı ilgimi çekiyor, bunlardan bazıları Gottfried Helnwein, Jenny Saville, Robert Longo.

Bu yılki planlarında yeni bir sergi görünüyor mu?

Evet, gelecek sene RETRO adlı sergimi 12.03.2013 – 28.04.2013 tarihleri arasında Almanya’da beni temsil eden ‘GalerieZ’ (Stuttgart) ile gerçekleştireceğiz. Şimdilik bunu söyleyebilirim, yeni gelişmeler için radarınız açık olsun. 

 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Dijital Sanatın Yeni Sahnesi

DİJİTAL SANATIN YENİ SAHNESİ

DACO: Adil, sürdürülebilir ve şeffaf.

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

MBFWI Backstage: DB Berdan

MBFWI BACKSTAGE: DB BERDAN

MBFWI başladı. Biz de hemen sahne arkasına girdik. Deniz Berdan'la başla

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

EN YENİLER
Nilay Örnek'in Adres Defteri

NİLAY ÖRNEK'İN ADRES DEFTERİ

Aklından çıkaramadıkları ve rutin haline dönüştürdükleriyle...

The Art of Hygge

THE ART OF HYGGE

İlhamını Danimarkalıların iyi yaşam felsefesinden alan NFT koleksiyonuyla tanışınız.

İtalyan Savaş Kahramanları

İTALYAN SAVAŞ KAHRAMANLARI

Gündüz Vassaf, XOXO The Mag için yazdı.

Emin Alper

EMİN ALPER

Emin Alper bize üç nankör kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Sadece bize değil, tüm dünyaya. Ve hikayesi derdini epey iyi anlatıyor.

Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

DAHA FAZLA