CHANEL IMAN

Chanel'le, Mike Rosenthal'ın flaşıyla, Kasım 2012 sayımızın kapak çekimlerinde buluşmuştuk.

Neden bilmiyoruz, bu sefer Alicia Keys'den alıyoruz mikrofonu; "there's nothing you can't do, now you're in New York!" diyerek, Kasım kapak konuğumuzu karşılıyoruz. İşin aslı; Ekim'in başında, alışıldığı üzere, dışarıda gök gürlüyor, hava bozuk, yani yapamayacağımız çok şey var ama biz pozitifiz. Neyse sonra, bir kez daha Mike Rosenthal'ın flaşıyla stüdyoda güneş açıyor, biz de gözlüklerimizi takıp görevimizi yerine getiriyoruz. Kasım kapak konuğumuz Chanel Iman; evet, o bildiğiniz onlarca derginin kapak kızı ve evet, o bildiğiniz aktivist Victoria's Secret modeli ve hatta evet, o bildiğiniz taze oyun karakteri. Ama yine de, siz en iyisi bildiklerinizi cebinizde tutup çevireceğiniz sayfalarda, samimiyet dozu yüksek röportajımızla, bilmediğiniz Chanel Iman'ı ve belki de sonunda kendinizi bulun. Ne de olsa hayat kıssadan hisselerden ibaret. 

Röportaj: Olga Şerbetçioğlu - Kasım 2012

Fotoğraf: Mike Rosenthal

Moda Editörü: Kusum Lynn

Fotoğraf Asistanı: Jody Kivort

Produktör: Rebecca Bower MGMT

Saç: Moiz Alladina

Makyaj: Regine Thorre MGMT with Chanel Cosmetics

Stüdyo: Drivein Studios

Teşekkürler: Bullett Media ve İdil Tabanca

Bizden uzakta da olsa, her gün maruz kaldığımız bir konu; ABD'de seçim dönemi... Sence bir sonraki başkan kim olacak?

Obama’yı destekliyorum ve ABD'yi yönetme biçimine inancım sonsuz. Sıkı bir Obama destekçisi olduğumu sırt çantamdan da anlayabilirsiniz: “Runway to Win” kampanyasının bir tasarımı, verdiği mesaj ise “Hanging on to Hope”. Benim de, Obama’nın bu seçimi kazanacağına inancım tam!

Peki, bütün bu seçim kampanyalarından sıkılmaya başlamadın mı?

Kesinlikle hayır! Bu derece önemli bir olayın parçası olmak çok heyecan verici benim için. Bu işe kendimi yüzde yüz adadım ve Obama’ya destek için yapabileceğim her şeyi yapmaya hazırım. Sonuçta geleceğimizde söz hakkımız varsa bunu maksimum düzeyde kullanmaktan kimseye zarar gelmez, aksine...

Sette seninle harika vakit geçirdik. Her an bu kadar pozitif olmayı nasıl başarıyorsun?

Ben de sizinle çalışmaktan çok keyif aldım ve çekimin basılı halini görmeyi iple çekiyorum. Pozitif olmaya gelince... Böyle yetiştirildim diyebilirim; küçüklüğümden beri hep pozitif düşünmeye alıştım ve her yeni günün beraberinde özel bir şeyler getirdiğine inandım. İnanın, hakikaten de hayatımın her gününde özel bir şey oluyor ve bunu çağıran kişi benim. Bunun tam tersi de geçerli, negatif şeyleri, kişileri ve olayları kovuyorum, ve benden uzak durduklarını görebiliyorum. İyi karşılaşmalar (sıklıkla başıma gelen) ve kötü karşılaşmalar (benden uzak duran) olarak özetleyebilirim felsefemi.

Şu aralar çok yoğun olduğunu biliyoruz, peki şimdi neredesin ve neyle meşgulsün?

Şu anda Los Angeles’tayım. Microsoft’un yeni XBox oyununun lansmanını yaptık. Duymuşsunuzdur, oyundaki karakterlerden biri de benim ve parçası olmaktan gurur duyduğum, gerçekten harika bir proje oldu. Bir de, yine çekimlerini yeni tamamladığımız, Amazon’un Kasım’da çıkacak olan yeni kampanyasını heyecanla bekliyorum. Anlayacağınız şu ara çok güzel projelerle meşgulüm. Yapacak çok fazla şey var ve bu konuda minnettarım.

Arkanda müthiş bir ekip olmalı.

Cevabım sizi şaşırtmayacaktır; ekibim müthişten de öte... IMG kesinlikle çalışabileceğim en iyi yer. Menajerim Lisa Benson, aklımın ucundan bile geçmeyecek, hakikaten inanılmaz stratejiler geliştiriyor. Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam... Çok mu duygusal oldu acaba cevabım?

Yo, ama buna rağmen, çoğu insan, söz konusu tek bir kişinin kariyerini yönetmek olduğunda takım işinin her zaman da en iyi sonuçları doğurmayacağı konusunda hemfikir. Çünkü genelde, amiyane tabirle kendi işini kendin gördüğün zaman başarı oranın artıyor. Senin durumunda bu süreç nasıl işliyor?

Ben kolektif hareket bilincine daha yatkınım ve bunun faydalarını çok gördüm, görüyorum. Tek başına yaptıklarıyla bir kariyer yapabileceğini düşünen kişi yalnız kalır ve kaybolur. Bunu bu kadar açık yüreklilikle ve emin bir şekilde söylüyorsam bunun sebebi, içinde yer aldığım endüstride takım olmanın ve takım işinin ne kadar önemli olduğunu anlayacak kadar uzun zamandır çalışıyor olmam. Evet, çok fazla çalışıp kendini ortaya koyman gerekiyor fakat bunu takımın bir parçası olarak yapıyorsan önemini daha iyi anlıyorsun. IMG’deki takımım ve ben, bir marka yaratabilmek için tek kişiymişiz gibi, inanılmaz bir yoğunlukta çalışıyoruz.

Bu arada, modellik yapmaya başlayalı ne kadar oldu?

13 yaşına girmeden başlamıştım. Yani, aşağı yukarı 8 sene oluyor. Kimileri için çok uzun bir dönem ama benim için hala dün gibi ve sürekli taze kalmak zorunda olduğunuz bir dünyada bu hissiyatın değerine paha biçilemez.

Madem hala içindeki amatör yaşıyor, sır isteyelim senden. Yakın dönem içinde seni hangi markaların yüzü olarak göreceğiz?

Size söyleyebileceklerimin sınırı var elbette! Farklı alanlarda birçok marka ile anlaşmalarım var. Az önce de bahsettiğim gibi, beni XBox’ın yeni oyununun içinde bir karakter ve Amazon'un yüzü olarak göreceksiniz. Bunun yanında VS, Skullcandy ve Forever 21 ile de çalışıyorum.

Etrafındaki insanlardan bahsedersek biraz, Tyra Banks’in hayatındaki rolü ne? Daha çok bir akıl hocası gibi mi görüyorsun onu?

Tyra ile kariyerimin ilk yıllarında tanışmıştım ve o zamandan beri hayatımla, yaptıklarımla ve yapacaklarımla ilgili bana her zaman destek oldu. Saygı duymanın yanında, bir akıl hocası olarak verdiği nasihatleri çok değerli buluyorum ve arkadaşım olarak da onu çok seviyorum. Her zaman onun yanında olacağım.

 

Fotoğrafçı, stylist ve makyaj sanatçılarına gelirsek, favorilerin arasında kimler var?

Bu endüstride konu yetenek ve kabiliyet olunca, herkesin yaratıcılığını ayrı ayrı değerli buluyorum. Şu zamana kadar çok fazla insanla çalıştım ve hepsinin arasından hangisini en çok sevdiğimi söylemek gerçekten çok zor. Hal böyle olunca, her biriyle yaşadığım tecrübenin kendi içinde çok özel olduğunu anladım ve onlarla geçirdiğim zamanın kıymetini bilmeyi öğrendim. Politik bir cevap vermişim gibi gözüküyor, biliyorum, ama durum gerçekten bundan ibaret. Birini överken, yanlışlıkla diğerini yermek istemem, unutacağım insanları da göz önünde bulundurursam bir de...

Peki, ya dergilere gelirsek; düzinelerce derginin kapağında olmanın yanı sıra, sürdürdüğün başka iş birlikleri de var mı?

Dergiler için yaptığım moda çekimleri, podyuma çıkmanın haricinde gerçekleştirdiğim hayır işleri ve sıkı çalışma tempomla insanlara ilham kaynağı olabilmeyi, onların hayatında kalıcı bir etki bırakabilmeyi umuyorum. Ayrıca, bir süredir, var olan kalıplarımın dışına çıkıp kariyerimi farklı bir istikamete doğru yönlendirmeye çalışıyorum. Bir marka olarak, adımı ve imajımı daha görünür kılabilmek için kariyerimi yeniden yapılandırıyorum diyebilirim. Tüm bunları yapmaktaki amacım ise ileride etkileyici bir rol model olabilmek.

Bağımsız yayınlar hakkında ne düşünüyorsun, sence bu fenomen moda sektöründe nasıl bir yer buldu?

Bizim dünyamızda çeşitlilik her şeydir. Bağımsız sanat düşünürleri her gün yeni yönelimler göstererek bizlere fikir patlamaları yaşatıyorlar. Moda endüstrisi o kadar devasa ki ufkumuzu açacak ve vizyonumuzu genişletecek çok sayıda yaratıcı zihne ihtiyaç var. Bağımsız yayınlar da çoğu zaman bunu sağlayabiliyor, elbette kaliteli iş yaptıkları sürece...

Aynı düzlemde, modanın demokratikleştirilmesi hakkında ne düşünüyorsun? Sence moda sokağa daha çok yatırım yapıp ‘stile’ daha yakın mı durmalı?

Çok büyük hayranı olduğum Coco Chanel’in ünlü sözüyle cevap vereyim: "Moda geçer, stil kalır." Birçok insan lüks tüketimin ve pahalı parçaların harika bir stil için yeterli olduğunu düşünüyor. Bana göre stil, kendiniz için yarattığınız bir şeydir, ne şekilde olursa olsun... Hepimizin belli bir stili var ve bence bu stilin ne olduğu önemli değil, önemli olan stil sahibi olabilmek. Moda her geçen gün değişmeye devam ediyor, o değiştikçe biz de ondan yeni parçalar almalı ve aldıklarımızı kendi stil anlayışımıza uyarlamalıyız.

Sosyal sorumluluk kampanyalarında başı çeken destekçilerden birisin. Hangi sosyal hareketleri destekliyorsun ve bu anlamdaki çalışmaların nasıl evriliyor?

Tüm insanlığın geleceği yararına mücadele edebilecek pozitif güç yaratacağına inandığım sosyal sorumluluk kampanyalarını destekliyorum. Sonraki soruna gelince, şunu asla unutmamalıyız, küçük ya da büyük fark etmez, atılan her adım, yardıma ihtiyacı olan bir insanın elinden tutabilir.

Tamamen farklı bir konuya geçeyim; işlerini toparladığında Los Angeles’a geri dönecek misin? Bildiğim kadarıyla, orada annenle beraber işlettiğin bir mağazan var.

Los Angeles’ta olduğumda kendimi evimde hissediyorum ve bu beni her zaman mutlu ediyor, ama çok kısa bir süre önce New York’taki evimin şeklini değiştirdim, bu yüzden şu sıralar kişisel alanımda yaşadığım konforun tadını çıkarıyorum ve buradan uzaklaşmaya niyetim yok. Annemin mağazasına gelince, bunu ilk kez size söylüyorum, annem mağazayı sattı ve yakın gelecekte The Red Bag Boutique adındaki online mağazayı yönetmeye başlayacak.

Son olarak, utanç duyduğun zevklerin var mı?

Ben bir hip-hop, R&B ve rap kızıyım. Evimi de "shabby chic" tarzıyla dekore ettim ve yeni haline bayılıyorum! 

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
MBFWI Backstage: Sudi Etuz

MBFWI BACKSTAGE: SUDİ ETUZ

MBFWI üçüncü gününü, Sudi Etuz'la açtı.

2016: XOXO The Mag Röportajları

2016: XOXO THE MAG RÖPORTAJLARI

2016 yılında kimlerle sohbet ettik? Kısaca hatırlayalım;

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Tennıs Remıx

TENNIS REMIX

Ali, Leyla, Ece, Mehmet ve Fırat'la Lacoste'un Tennis Remix koleksiyonunu keşfediyoruz.

Tarık Tolunay

TARIK TOLUNAY

"Bir fikri ve hikayesi olan her NFT değerlidir."

Yemek ve şarap eşleşmesi

YEMEK VE ŞARAP EŞLEŞMESİ

“Mutluluğun, basit ve açık bir şey olup, bir bardak şarap, bir kestane, kendi halinde bir mangalcık ve denizin uğultusundan başka bir şey olmadığına aklım yattı. Yalnız, bütün bunların, mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.” Nikos Kazancakis

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Mete Yafet

METE YAFET

“Sanat öğrenilen programların veya tekniklerin değil kişinin iç yolculuğunun göstergesidir.”

Dört Nikah Bir

DÖRT NİKAH BİR

Güzel elbiseler içindeki güzel kadınlara bakmaktasınız.

MBFWI Backstage: Giray Sepin

MBFWI BACKSTAGE: GİRAY SEPİN

Giray Sepin'le MBFW Istanbul'un üçüncü günündeyiz.

Punch and Judy

PUNCH AND JUDY

Uçsuz bucaksız bir alanda birbirinden farklı iki karakterin ilişkisine tanıklık ediyoruz.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

EN YENİLER
Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

Dilan Bozyel

DİLAN BOZYEL

"Küçükken, benden yedi yaş büyük ablam 501'ini giydiğinde hayran hayran izlerdim onu. 501' ini giyer, Madonna'nın kasetini açar dans ederdi."

Songül Haydarpaşa

SONGÜL HAYDARPAŞA

"Benim en eski parçam 90-00 lerden Levi's bir elbise. Hala ilk günkü kadar güzel ve iyi durumda."

From Ego-Centrıc To Eco-Centrıc: Sürdürülebilirlikte Bireysel Duyarlılık ve Moda

FROM EGO-CENTRIC TO ECO-CENTRIC: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE BİREYSEL DUYARLILIK VE MODA

Artık doğaya yalnızca bakmıyor, onu görüyor ve anlıyoruz.

Levı's® 'Daha İyi'yi Nasıl Okuyor?

LEVI'S® 'DAHA İYİ'Yİ NASIL OKUYOR?

Mevsimler için değil, nesiller için tasarlayarak.

DAHA FAZLA