GERALDİNE KİRRİHİ BARLOW

Kelimelerle ifade edilemeyenin yerine bir şey koyma ihtiyacı.

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan Concrete sergisinin küratörü Geraldine Kirrihi Barlow ile sohbet ettik.  Unutulmaya yüz tutmuş politik tarihi beton yoluyla hatırlatmak isteyen sergide 22 sanatçının işleri yer alıyor. 

Neden beton ile çalışmayı tercih ettin? Bu materyale olan ilginin kaynağı nedir?

‘Beton’ başlığı aklıma Igor Grubic’in bir filminden geldi. Filmde, Yugoslavya’daki savaş döneminde zarar görmüş dokuz adet tarihi anıt vardı ve hepsi betondan yapılmıştı. Filmde, kameranın kimi zaman suni deri gibi duran, kimi zamansa pası dağılan çelik üzerindeki hareketlerini görebiliyorsunuz. Anıtlar ağlıyormuş gibi bir algı uyandırıyordu.  Son dönemde beton kelimesinin, özellikle de basın tarafında, çok fazla kullanıldığını duyuyordum. Mesela Malezya Havayolları’na ait uçağın kaybolduğu dönemde kanıt yetersizliği yüzünden ‘Konuyla alakalı beton gibi sağlam bir bilgi elimize yok’ cümleleri kuruluyordu. Tıpkı anıtların ve tarihin üzerimizdeki etkisi gibi; neyi nasıl hatırladığımız ve unuttuğumuz başlığının ilginç olabileceğini düşündüm.

Biraz da araştırma sürecinden bahseder misin?

Az önce de Igor’un filminden bahsetmiştim. Birkaç yıl önce, Zagreb’de hala prodüksyon aşaması devam ederken bir kısmını izlemiştim. Igor ile İstanbul Bienali’nin bir önceki küratörleri sayesinde tanıştım. Igor’un eserlerini gördüğümde,

Jananne al Ani’n katkısıyla birlikte savaş, travma, hafıza ve yıkım konularına beton kullanarak bakmanın kaliteli bir yolu olabileceğini düşündüm. Igor’un çalışması, farklı mevsimleri ve mevsim geçişlerini simgeleyen dokuz anıttan oluşuyor. Bu sergi, zamanın farklı döngülerini bir araya getiriyor.

Bu sergiyi Türkiye’ye getirirken buradaki çağdaş sanatın daha derinine inmemiz gerektiğini hissettik. Bu sergide hangi sanatçıların bizimle çalışacağını seçmek ise zorlu bir süreçti. Nitelikli sanatçılarla karşılaştığınızda aralarından eleme yapmak zorlayıcı olabiliyor.

Türkiye’de 2015 Avusturalya Yılı’nda küratör olarak yer almak seni nasıl heyecanlandırıyor?

Bu sayede farklı kültürlere ait sanatçılarla ve meslektaşlarıma tanışma fırsatı yakalıyorum. Bence her anlamda çok değerli bir fırsat oluyor diyebilirim. Türkiye’de Avustralya Yılı ülkedeki Avustralyalı sanatçıların arasındaki enerji ve farklı bakış açılarını da görebilmek adına son derece önem taşıyor.

Bu sergiye ait eserlerle seyahat etmek zor olmalı...

Bazı parçalar hafifken, bazıları daha ağır olabiliyor. Örneğin Nick Mangan’in yaptığı ilk fotokopi makinesi 180 kg ağırlığında. Lahit adında bir diğer eseri ise ancak iki kişi taşıyabiliyor.

 

 

Avustralya Hükümeti’nden destek alabildiğimiz için son derece şanslı olduğumu düşünüyorum. Bütçenin bir kısmını karşılamamıza yardımcı oldular. Birkaç video ve baskı kağıt ile sergi hazırlamak mümkün olsa da bu sergi boyut ve hacim ile ilintili. Her gün dokunduğumuz materyallerin vücudumuz ile bağlantısını irdeliyor.

Sence ‘Concrete’ üzerine gitmek istediğin politik mesaja bir cevap olabilecek mi?

Bu sergiyi hazırlarken net cevaplar alacağıma dair bir beklentim yoktu. Ama unutmaya yakın olduğumuz şeyleri hatırlatmasını ve  soru sorma isteği uyandırmasını isterim tabii. Türkiye’ye oranla Avustralya’nın politik tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibiyim. Farklı politik sistemlere sahip olsak da bazı olayların, farklı ülkelerdeki gelişim sürecine tanıklık etmek bir hayli ilginç.

 

O halde ortak bir tarihten, dünyadaki bağımsız tarihleri keşfetmekten ve dünyadaki yerimizi bulmaktan bahsediyoruz...

Evet. Bu serginin farklı deneyimler arasında bağ kurulmasını sağlayacağına inanıyorum. 

Sonsuz bir görsel paylaşımı içinde süregelen dijital dünyada ‘Concrete’in nasıl bir yeri var?

Concrete, birçok farklı görseli içinde barındırıyor. Görsel ağırlıklı bir çevrede yaşamamıza rağmen bazı şeyleri ifade etmenin daha zor olduğunu düşünüyorum. Savaş fotoğraflarına bakmakla savaşın içinde yer almak aynı etkiyi yaratmıyor. Bu sergi, aradaki boşlukları ve eksiklikleri doldurmak için tasarlandı. Bazen hayal etmek görmekten daha etkili olabilir. Bazı şeyleri gördüğümüzde kendimizi kapattığımızı ve onlar yokmuş gibi davrandığımızı düşünüyorum.

Şu an üzerinde çalıştığın bir proje var mı?

Queensland Sanat Galerisi için bir sergi hazırlıyorum. Ardındansa Gallery of Modern Art için çalışmalara başlayacağım.  

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA