HİLAL AYSAL

Hilal Aysal, sahip olabileceği en sıradışı aile geleneğini devam ettiriyor ve Rolls-Royce Motor Cars’ın Marka Müdürü olarak otomotiv sektörüne hizmet ediyor.

27 yaşında olması bir kenara, eğitimini gördüğü farklı disiplinlerin oluşturduğu mozaik, klasik duruşun modern bir yansıması olarak Rolls-Royce’u da etkiliyor. Bu değişimi fırsat bilip, Hilal’in hayal dünyasına dahil oluyoruz.

Röportaj: Nihat Karataş - Şubat 2016

Fotoğraflar: Gökhan Polat

Hilal, iyi bir şoför müsün?

İnsanların zihninde canlanan tipik kadın şoför prototipine pek uymadığımı düşünüyorum. Babamın araba yarışçısı olması benim için büyük bir artı oldu ve bu sayede araba kullanmayı 13 yaşındayken öğrendim, malum insan küçük yaşlarda daha korkusuz oluyor. O yaşlardaki cesaretimi koruyabildiğim için direksiyon başında hep rahat oldum diyebilirim. 

Bu arada moda eğitimi almış birisinin otomotiv sektöründe çalışması pek alışılagelmiş bir durum değildir herhalde.

Rolls-Royce Motor Cars’ın Türkiye distribütörü Royal Motors, bir aile şirketi ve ben de bu ailenin bir üyesiyim. Babamın da eski bir yarışçı olduğunu göz önünde bulundurursak, doğduğum günden beri farklı araçların içinde büyüdüğümü söyleyebilirim. Yani aslında işin yabancısı değildim ama Rolls-Royce ile tanışana kadar sektöre adım atmayı hiç düşünmemiştim. Moda tasarımı eğitimi aldığım sırada öğrendiğim, tarihe damgasını vuran tasarımcıların sahip olduğu mükemmeliyetçi, tutkulu, sanatsal ve inovatif yaklaşıma bir otomobilde rastlamayı beklemiyordum. Bu bahsettiğim bütünü, tek bir tasarımda gördüğüm an büyülendim ve her detayın ardında gizlenen hikayeler bende büyük bir hayranlık uyandırdı. Hal böyle olunca kendimi bu sektörün içinde buldum. 

Rolls-Royce senin için lüksü mü sembolize ediyor, rahatlığı mı?

Onu birkaç kelimeyle sınırlamak benim için imkansız gibi bir şey. Yaşam stilinizi yansıtan, sizi eşsiz hissettiren her özelliği Rolls-Royce’ta bulmak mümkün. Bu yüzden, lüks ve rahatlık kavramlarının ikisine de eşit mesafede duruyor diyebilirim.

Otomotiv sektörüne ilgi duyman, kadın ve erkeğe kodlanmış tipik hobilerin ortadan kalkmasına iyi bir örnek.

Kesinlikle. Bir şeye ilgi duymanın, ilgi duyduğun şeyi hobi veya profesyonel olarak yapmanın yaşı, kimliği veya cinsiyeti olduğuna inanmıyorum. Tabii ki Rolls-Royce işin içine girince, konu otomotiv sektöründen çok daha öteye taşınıyor; duruşu ve sunduklarıyla onu, otomotiv sektörü ile kısıtlamak haksızlık olur. 

Bu iki sektörün ortak yanları neler?

Otomotiv sektörüne özgü desenler, renkler ve tasarımlar dönem dönem trend haline dönüşüyor. Mesela, bundan yaklaşık beş yıl önce beyaz araç furyası başlamıştı ve bu daha sonra yerini mat renklere bıraktı. Modada olduğu gibi, var olan akımların ötesine geçip kendine has bir stil yaratma ve akabinde bu duruş ile zamansızlaşma durumu otomotivde de mevcut. Rolls-Royce da, tam olarak, bu mevcut trendlerden etkilenmek yerine, kişisel stilini ön planda tutan bir marka. Her ne kadar Bespoke skalamızda 44 bin rengin üzerinde araç yer alsa da, ortaya çıkan tasarımlar zamandan bağımsız kalmayı başarabiliyor. 

Hazır renklerden konu açılmışken, Türkiye için özel olarak tasarlanan Rolls-Royce modelinden bahsedelim. Neden çıkış noktası olarak renkleri aldın?

Türkiye’de kullandığınız aracın koyu renklerde olması gerektiği gibi bir bakış açısı hakim. Bu algıyı değiştirmek adına basit ama etkili olabilecek bir şey yapmak istedim ve tasarımda en dikkat çekici özelliklerden biri olan renk ile yola çıktım. Rolls-Royce sadeliği ile ilgi çeken bir sanat eseri. Bu sadelik öğesini temel alarak zamansız çekiciliğin sembolü olan bir renk seçtim. 

Malum, otomotiv sektörünün daha tutucu bir yanı var. Bu durum tasarım sürecini senin için daha zor kıldı mı?

Aksine, keyifli bir ortam oluşturdu. Erkeklerin ağırlıkta olduğu bir sektörde ve gençlerin azınlıkta olduğu bir segmentte çalışıyorum. Haliyle markanın buradaki temsilcisinin 27 yaşında bir kadın olması, insanları şaşırtıyor ve ben bunu çok seviyorum. Hem güzel sanatlar geçmişim, hem de bir kadın olarak fikir vermem tasarım sürecini kolaylaştırdı ve zevklerime daha kolay güven duyulmasını sağladı.

Aracı tasarlarken Rolls-Royce tasarımcı ve mühendisleriyle birlikte mi çalıştın?

Onlarla sürekli birlikte çalışıyoruz ancak bu araç için özel bir işbirliğimiz olmadı. 2017 yılında Rolls-Royce tasarımcıları ile özel olarak çalıştığımız ve sadece Türkiye’ye özel olan bir sürprize hazırlanıyoruz.

Markanın global tarafındaki isimler, Dawn modelinin bugüne kadar üretilen en seksi model olduğunu düşünüyorlar. Onu seksi yapan ne?

Dawn, kalıpları yıkan bir araç ve Rolls-Royce’un şimdiye kadar ürettiği tüm araçlardan daha çarpıcı ve çekici bir görünüşe sahip. Aynı zamanda üstü açık bir model olması, süper lüks otomobil dünyasında yeni bir devri başlatıyor.

O halde neden Dawn değil de Wraith üzerinde çalışmak istedin?

Çünkü tüm Rolls-Royce modellerinin karakteri ayrıdır. Wraith’e baktığınızda kişiliğindeki dramayı, uygulanan tasarım dili sayesinde anında görebiliyorsunuz; ve bu durum sizi hareket geçiriyor. Kişiye özel olmayı vurgulamak için Wraith’in bu özellikleri, deyim yerindeyse biçilmiş kaftandı.

27 yaşında adından böyle söz ettirebiliyor olmak ilerisi için sana ne düşündürüyor?

Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde başarılı olmak yaşla ilgili bir durum değil diye düşünüyorum. Burada önemli olan Rolls-Royce markasını anlamak, hedef kitleyi özümsemek ve onların istekleri, hayalleri doğrultusunda doğru kararlar verebilmekten ibaret. Hedefim ilerleyen dönemlerde, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada başarı elde eden projelere imza atmak. Bu doğrultuda kendimi geliştiriyorum.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Efı Gousı

EFI GOUSI

Efi'nin koyu-pastel dünyasına bakıyoruz. O anlatıyor, biz inceliyoruz.

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

SOME MEN SUMMER 2018 COVER STORY

Some Men yazı, Kerem Bürsin'le açıyor.

13 Reasons Why

13 REASONS WHY

Netflix’in 31 Mart’ta izleyiciyle buluşan yeni dizisi 13 Reasons Why, gençlik dizilerini polisiyeyle birleştiren formülüyle ilgi çekeceğe benziyor.

Birkan Sokullu

BİRKAN SOKULLU

Some Men'in Kış 2019 kapak konuğuyla biraz zaman geçiriniz.

MBFWI Backstage: Özlem Süer

MBFWI BACKSTAGE: ÖZLEM SÜER

Özlem Süer defilesinin sahne arkasından bildiriyoruz.

Fırat Çelik

FIRAT ÇELİK

Hayatında standartları var. O tam bir profesyonel. Amacına yönelik hareket ediyor, ve geniş bir vizyonu var. Ve dünya onun oldukça, o da dünyanın oluyor. #dude

Walk Don’t Run İle Tanışın

WALK DON’T RUN İLE TANIŞIN

İçeri lütfen, ama koşmadan.

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Instagram Pets: Shrampton

INSTAGRAM PETS: SHRAMPTON

Shrampton ile oturup sohbet edebilir, üstü açık arabasıyla Malibu sokaklarında gezebilirsiniz.

Metin Akdülger

METİN AKDÜLGER

Meğer Metin'e daha soracak çok sorumuz varmış.

Rüya Pamuk

RÜYA PAMUK

Rüya'yla konuşmamızın odak noktasında okuduğu, yarıda bıraktığı ya da okuyacağı kitaplar vardı.

EN YENİLER
LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

LOKAL TEMAS: TRUST ME BABY

Trust me baby mercek altında. Yaratıcısı Melih Çebi yanıtlıyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Davıd Guetta

DAVID GUETTA

"Yaptığımız her şeyin %100 olması gerekiyor."

Safa Şahin

SAFA ŞAHİN

“Şu an daha ziyade geleneksel sanat sisteminden yanayım."

WE ARE

WE ARE

10 yıl sonra, bir aradalar.

Bedirhan Soral

BEDİRHAN SORAL

"Günümüzde doğanın bize verdiği mesajları hepimiz çok net görüyoruz."

DAHA FAZLA