BERNA TONYALI

21 - 24 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan Mamut Art Project özelinde hazırladığımız röportaj serisinin ilk konuğu Berna Tonyalı.

‘She is not here’ projende birçok sanatçıya referans veriyorsun; Kara Walker, André Kertész, Magritte. Sanat tarihiyle ilişkin nasıl? Kendine daha yakın hissettiğin bir dönem var mı? 

Ben güzel sanatlar mezunu değilim. Aksine oldukça sayısal bir bölüm olan Uzay Bilimleri ve Astrofizik okudum. Resim yapmaya başladığımda, hem teknik hem de teorik olarak kendi kendimi eğitmem gerekti. Bu konudaki açlığım ve merakım ise beni daha çok okumaya ve araştırmaya yöneltti. Süreç içerisinde sanat tarihi; en çok beslendiğim, bana her yönüyle kaynak ve referans olan en iyi öğretmenim oldu. Biraz gelenekçi bir yaklaşım olarak düşünülebilir ancak temellerimi daha çok eski ustaları kendime örnek alarak oluşturdum diyebiliriz. Tabiki güncel sanatı da sürekli olarak takip ediyorum. Yeni sergileri ve bu yöndeki yayınları kaçırmamaya dikkat ediyorum.  

Çok sevdiğim Giacometti’yle aynı dönemde yaşamış olmayı çok isterdim. O yıllar benim için rüya gibi. Sanatçılar içiçeler, birlikteler. Sanatın her alanında, tüm yönleriyle inanılmaz üretken bir dönem. 

Kadının bir birey olarak var olma çabasını, kendinden yola çıkarak anlatıyorsun. Çalışmalarında bireyi siluet veya gölge olarak görüyoruz, ya da hiç görmüyoruz. Projende, kadının yokluğuna dair ne söyleyebilirsin?

Sizin de belirttiğiniz gibi proje kendimden yola çıkarak oluşturduğum bir proje, buraya kadar doğru, ancak bütünde anlatmak istediğim aslında sadece kadının var olma çabası ile sınırlı değil. Projeme tüm cinsiyetleri kapsayan bireyin yok oluş hikayesi dememiz daha doğru olur. Birey, hislerini, duygularını, inançlarını, yönelimlerini ve hatta varlığını yok etmeye, görünmez olmaya zorlanıyor. “Yokmuş gibi” ol deniyor... 

Farklı projelerin için hangi malzeme ile çalışacağını nasıl seçiyorsun? 

Kendimi bu konuda oldukça özgür bırakıyorum. Baskın gelen ne ise üretimim o yönde oluyor. Söz konusu resimse, öncelikli olarak yağlıboya ile çalışmayı seviyorum ancak tamamen kesikler ve yanıklardan oluşturduğum tablolarım da var. Proje aslında kendi malzemesini biraz da kendi seçiyor.

Sanat dışında, ilham aldığın diğer alanlar nelerdir? 

Doğa...

Edebiyatla aran nasıl? 

Oldukça iyi. Okumayı çok seven biriyim. Atölyede olmadığım zamanlarım genellikle çok sevdiğim arkadaşlarıma ait bir kitabevinde geçiyor. Kendimi en huzurlu hissettiğim zamanlar... Aynı anda birkaç kitap okuyor oluyorum genelde. Şu sıralar okuduğum kitaplar “Başkalarının acısına bakmak” Susan Sontag, “Finneganinvahi” James Joyce ve asla tüketemediğim tekrar tekrar okuduğum “Balthus’un Anıları”.

Mamut Art Project bağımsız sanatçılara görünürlük sağlıyor. Bağımsız sanatçı olman, pratiğini nasıl etkiliyor?

Sanatçı her zaman bağımsızdır aslında. Bağımlı olmak doğasında yoktur. Bir galerisinin olup olmaması bunu değiştirmeyecektir, ancak mevcut bir projenin hayata geçmesine destek olacaktır. 

Yakın gelecekte seni nerelerde göreceğiz? 

Bu bir yolculuk. Resmim beni şu an olduğu gibi bir yerlere doğru götürecektir. Sanıyorum şu an bunu benim de bilmem pek mümkün değil.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA