MEHMET SİNAN KURAN

“Yaşam, bireyin kişisel sınırlarını belirleyip, onları geliştirme sürecidir.”

Akımlara, tanımlamalara, biçimlere ve formlara bağlı kalmadan üretimine devam edem Mehmet Sinan Kuran, yarın Pg Art Gallery’de başlayacak kişisel sergisi “Üstünde Ne Var?” öncesi sorularımızı yanıtladı. 

Fotoğrafçılık ve yazıyla ilgilendiğinizi biliyorum. Son yıllarda ise kişisel sergilerinize ağırlık veriyorsunuz. Resme giden yol nasıl gelişti? 

Resme giden bir yol yoktu. Kendimi bildim bileli oradaydım zaten. Hatırlayabildiğim en eski zamanlarda elimde hep bir kalem vardı. Not alma ihtiyacım var. Zamanı yavaşlatmak, farkında olmak… Resim de, fotoğraf da size bu olanağı veriyor. Kendimle vakit geçirmeyi çok seviyorum. Oldukça büyük bir kütüphanem var. Dünyanın her yerinden aldığım binlerce kitabım var. Çocuk kitapları da topluyorum. Sürekli öğreniyorum. Bilgi topluyorum. Sartre'nin dediği gibi: “Yaşam, bireyin kişisel sınırlarını belirleyip, onları geliştirme sürecidir.” Bu tanıma uygun yaşıyorum. Mutluyum. Resim yapmak beni dinlendiriyor. Alternatif bir dünyam var. Genel geçer kurallar yok o dünyada. Kendi kurallarım var. En büyük güç; tabiattır. Onda her şeyin çözümü var. Bütün soruların cevapları orada... Sadece, ona doğru bakmayı ve onu dinlemeyi bilmek lazım.

Resimleriniz “çağdaş minyatür sanatı” olarak geçiyor. Minyatür sanatıyla özel olarak ilgileniyor musunuz?

“Çağdaş minyatür sanatı” tanımı başta güzeldi. Ama düşününce bu tanım bana aslında çok da uygun değil. “Yüzey resmi” demek daha doğru olur. Ancak öte yandan, bir tanım gerekli mi gerçekten? İlla bir yerlere, akımlara, ideolojilere dahil olmak? Sanmıyorum. İnsanlarda bir mukayase etme hastalığı var. Bu kesinlikle anı yaşamakla uyuşmuyor. Her an kendi içinde değerli. Benzersiz. Dünü, yarını yok. Mukayeseler dünü, kaygılar ve gelişme isteği de ister istemez yarını çağırıyor. Ben içinde bulunduğumuz anı yaşıyorum. Gerisi gerçekten umurumda değil.

Hikayeleriniz nasıl oluşuyor? Geçmiş ve gelecekle bir bağ kuruyor ve daha sonra resmettiklerinizi yeniden anlamlandırıyor musunuz?

Hikayelerim kendiliğinden gelişiyor. Tamamen bilinç altımın kağıda dökülmesi diyebilirim. Ben sadece kalemi tutuyorum ve gerisini izliyorum. İzlemesi öyle keyifli ki... Geçmişle ya da gelecekle bağ kurmam. Anlamları zaten belli olduğundan, ne geçmişi, ne de geleceği bir daha anlamlandırmam da mümkün değil. 

“Üstünde Ne Var?”a hazırlık süreciniz nasıl geçti? Biraz bahseder misiniz?

Bir sergiye hazırlandığımı hiç hatırlamıyorum. Sürekli resim yapıyorum, 7/24. Hep üzerinde çalıştığım ya da bitmiş resimlerim olduğundan sergi açmak kolay oluyor. Yaşamı kendi dünyamdan, kendi perspektifimden izliyorum. İlgimi çeken görüntüler sürekli bir bellek deposunda birikiyor. Elime kalemi alıp, beyaz bir kağıdın başına oturduğumda birden dökülüyor. Hesap kitap, planlama yok. Kurgusal sanat yok. Tamamen içten. O yüzdendir ki sipariş kabul etmem. Ne çıkacağı hiç belli değil çünkü. Bu sergide de izleyiciler benim belli bir zaman dilimindeki dışavurumlarımla tanışma fırsatı bulacaklardır.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA