VOID

"İlk çıkış noktamız her düşüşün yerde bitmesi oldu. Başlıktan yola çıkarak bir düşüşün sonu hep yer olduğunu, bir yandan da düşen hafızları düşündük."

Sesi nesneleştirmek üzerine çalışan sanatçı ikilisi VOID, sesin temas ettiği yüzeyler üzerinde iz bıraktığı kavramından yola çıkıyor. Arter’de 9 Haziran’da açılacak olan Her Düşenin Kanadı Yoktur sergisi için hazırladıkları mekana özgün çalışmalarını kendi anlatımlarıyla dinledik. 

 

‘Bruit Blanc’ işinizi sizden dinleyelim.

Bilimsel bir teori, sesin kendini sürekli olarak her nesnenin ve her yüzeyin üzerine kazıdığını söylüyor. Biliyorsunuz plaklar da aynen böyle çalışıyor, iğne, yüzeyin üzerinde oluşturduğu titremelerle ses yaratıyor. Aynı şey, yüzeyde de oluyor. Ses yüzeyin üzerinden hareket ediyor ve o yüzey bu hareketi kaydediyor. Biz de bundan yola çıkarak . İstanbul’da değişik yüzeylerin kalıbını çıkartarak plaklar ürettik, ve bunları gramofonlara yerleştirerek farklı yüzeylerin seslerini yarattık. Ses gayri maddi bir malzeme, ama bir yüzeyle çarpıştığında maddileşiyor oluyor. Bu işin temelinde, malzemenin emdiği bütün sesleri yeniden keşfetmek ve arkeolojik bir araştırma yapmak da var. 

 

İzleyici ne tecrübe ediyor?

Kalıplarını çıkardığımız mekanların ve yüzeylerin seslerini duyuyoruz. Bu mekanlarda günler, aylar geçtikçe üst üste biriken sesler zamanla bir gürültü oluşturuyor. Aslında duyulan beyaz sese benziyor. Beyaz ses, bilimsel olarak insan kulağının aynı anda duyabileceği bütün ses frekanslarının birleşimi. Ses hafızaları diye bir şey var, sokaktaki dokuya göre farklı sesler çıkıyor. 

 

Serginin yücelik ve düşüş kavramlarıyla nasıl çalıştınız? 

İlk çıkış noktamız her düşüşün yerde bitmesi oldu. Başlıktan yola çıkarak bir düşüşün sonu hep yer olduğunu, bir yandan da düşen hafızları düşündük. Hafızalar da her zaman düşer, bir şeyi her hatırladığında o biraz daha değişir ve gerçeklikten uzaklaşır, dolayısıyla orada da bir düşüş var. Bu kavram, Arter’in merdivenlerinde gerçekleştirdiğimiz ‘Synonym’s Synonyms’ işinde de var. Burada da anlam kaybından bahsediyoruz, seçtiğimiz kelimenin ilk eş anlamlısını yazdıktan sonra, o eş anlamın kendi eş anlamlısını yazıyoruz ve bu kademe kademe ilerledikçe son kelime ilk başta seçilen kelimeden bambaşka bir anlama varıyor.

 

İstanbul kulağınıza nasıl geliyor?

Gürültü değil ama sesin hiçbir zaman durmadığını fark ediyorsun. Yüzeylerin de daha dokulu olduğunu görüyorsun. İstanbul başka bir şehre göre çok daha fazla ses sahip. 

 

VOID kelimesi boşluğu ifade ediyor, ama boşlukta ve yoklukta bile her zaman ses vardır. Siz de ses ile çalışıyorsunuz. Sanatçı isim seçiminizdeki tezatı açar mısınız?

Sesin bir nesne olmamasını seviyoruz. İnsanda çok fazla duygu ve his uyandıracak bir şeyin nesne olarak var olmaması enteresan. Kelimeler de sesten oluşuyor ama kelimeler de seni üzebilir, sevindirebilir, birçok şey hissettirebilir. Ama konuşmadığın bir dilde bir kelimeyi duyduğunda, o biri için çok kuvvetli manalar içerirken başka birisine hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ve bu, kelimenin kendi sesinden kaynaklanıyor. 

Dil insanlarla paylaştığımız bir şey, iletişim aracımız. Boşluktan bahsediyorduk; boşluk, sessizlik var olan şeyler ama sessizlik de komik bir kavram çünkü sessiz kelimesini söylediğiniz an sessizliği öldürüyorsun. 

 

Sesin görseller yarattığını söylediniz. Mesela rüzgarın çimenlerde yarattığı ses sizce neye benziyor? 

Yeşil ve organik diyebiliriz ama şunu da sormalıyız; duyduğun ses rüzgarın sesi mi yoksa çimenin sesi mi? Ses enteresan bir şey, çünkü ses ile, bir görsele bir şeye anlam yükleyeceğine insanlara o görseli kendi kafalarında yaratmalarına izin veriyorsun. Herkes görmek istediği şeyi görmekte serbest. Birisine ayakkabı kelimesini versen, onun düşündüğü ayakkabı ile benim gözümün önüne getirdiğim ayakkabı farklı olacaktır. ‘Bruit Blanc’ projesinde de bu plakların yüzeylerinin nereler olduklarını söylesek mi diye düşünüyorduk ama sonunda bundan vaz geçtik, çünkü mekan önemli değil. Bu şekilde izleyici hayal gücünü kullanabiliyor. Marconi’nin bir teorisi vardır; ‘Ses hiçbir zaman ölmez’. Havada devam eden bir enerjidir, giderek küçülür ama asla yok olmaz.  

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
Mine Özbek

MİNE ÖZBEK

Mutlaka bir yol vardır.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Cem Yiğit Üzümoğlu

CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU

'Fatih Sultan Mehmed'i hiç böyle görmediniz' diye bir spot yazsak, click-bait'e kurban gitmiş olur muyuz?

Burak Deniz

BURAK DENİZ

“Biraz sabırsız ve çoğu zaman kararsızım. Bu iki özelliğim bir kenara, kendimden oldukça memnunum, zira en nihayetinde bunlar beni ben yapan haller ve bütünü olumlu etkiliyorlar.”

Sorumluluk Sevgiye Dahil

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

Cıty Portraıts: Budapeşte, Kıev, Prag

CITY PORTRAITS: BUDAPEŞTE, KIEV, PRAG

Budapeşte, Kiev ya da Prag'ta havalar nasıl?

A Suburban Affaır

A SUBURBAN AFFAIR

Kırsaldayız ama aslında değiliz.

Professıonal Tourıst

PROFESSIONAL TOURIST

Turist olduğunuz bi şehirde yabancısınızdır. Yabancı olmadığınız bir şehirde turist de olamazsınız. Üzerine biraz düşününüz. Galeride ilerleyerek...

Cool & Collected

COOL & COLLECTED

XOXO yeni sayısında önümüzdeki soğuk aylar için birkaç olfaktif öneride bulunuyor.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

LOKAL TEMAS: SUNA K.

"Biz Suna K.’yı bir kabile olarak tarif ediyoruz."

Yedi Titreşim

YEDİ TİTREŞİM

Gün ortasında da günaydın diyemeyeceğimizi kim söyledi? Kendinizi rahat bırakın.

EN YENİLER
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Dr. Mark Hyman

DR. MARK HYMAN

"Kaderimizin kurbanı olacağımız düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Biyolojimizi değiştirecek güce sahibiz."

Serra Yılmaz

SERRA YILMAZ

Serra Yılmaz birçok şey demek. Ve bunlardan bir tanesi mentor olabilir...

Hayata Açık Ol

HAYATA AÇIK OL

Ray-Ban; dürüst, özgür ve anların içinde kendine doğallıkla yer bulanlara sesleniyor: You're On!

Bir Yerel Moda Dosyası

BİR YEREL MODA DOSYASI

İnsanı ve yaşadığı alanı ele alıyoruz. Giydiklerini, kendini çevrelediklerini. Ve sözü Türkiye'den yedi tasarımcıya bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

DAHA FAZLA