SUDİ ETUZ

XOXO'nun 77. sayısında Şansım Adalı'yla bir araya geliyoruz. Sudi Etuz'la yakaladığı yükselişin ayrıntılarını konuşurken yeni koleksiyonunu da incelemeye koyulduk.

Röportaj: Batuhan Çetin - XOXO The Mag İlkbahar/Yaz 2019

Portre: Gökhan Polat

Koleksiyon Fotoğrafları: Gökhan Yorgancı

Tam da önsezilerine güvendiği anda yükselişi yakalayan ve nerede tül görsek aklımızda ilk beliren isim: Şansım Adalı. Her gün yaptığı gibi atölyesinin kapılarını açıp sorularımızı yanıtlamaya koyuluyor. Hem kumaşların hem de moda dünyasının transparanlığından bahsederken adıyla mütenasip, şansa dair birkaç soru sormayı da unutmuyoruz.

Fotoğraf: Gökhan Yorgancı Sudi Etuz, Sonbahar/Kış 2019-20

Adından yola çıkacak olursak, senin için şans ne ifade ediyor?

İhtimalleri görebilme ve bu ihtimaller karşısında önsezilerine güvenerek hareket edebilme kabiliyeti. Richard Wiseman’ın söylediği gibi, “Şans çoğu zaman doğru çıkan bir tahmindir.” Manasına son derece uygun ve güzel bir genelleme.

Uzatalım, şanslı biri misin?

Teşekkür etmek yerine lanet ettiğimi hiç hatırlamıyorum. Şanslıyım.

Kendi çıkışını ne zaman yakaladığını düşünüyorsun?

Aslında tam da önsezilerime güvenerek hareket ettiğim zamanda... İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonumu hazırlarken beraber çalıştığım ve güvendiğim bir arkadaşım, kendime olan inancımı baltalıyordu. Bunu keşfetmem defileden tam iki hafta önce beni yarı yolda bırakmasıyla oldu. Beraber hazırladığımız her parçayı rafa kaldırdım ve her şeye sıfırdan başladım. Öyle ya da böyle işimle alakalı güzel gelişmeler yaşayacağımı hissediyordum; sadece o dönem kalbim kırılmıştı. Elimden Elif Cığızoğlu tutunca sanırım biraz daha hızlı koştum.

Atölyenden içeri girdiğinde ilk yaptığın şey ne?

Son iki senedir her sabah atölyemi 08:30’da ben açıyorum. Hemen müzik listemi hazırlıyorum, mumlarımı yakıyorum, biraz eğlenceli video izliyorum ve hevesle takım arkadaşlarımın teker teker kapıdan girmelerini bekliyorum. 09:30’da dikiş makinelerinin sesi atölyenin içinde yankılanmaya çoktan başlamış oluyor...

İlk dikiş tecrübeni anneannen önderliğinde edindin. Ondan öğrenip halen kullandığın bir teknik var mı?

Anneannemin ev tipi, antika bir dikiş makinesi vardı. Dikmeyi, elle çevrilen bu makinede öğrendim. Ondan kalma bir alışkanlık olacak, kendime bir şey dikmek istediğimde pedala basmak yerine hala volanı çeviriyorum.

Koleksiyonlarında da hep ailenden detaylara yer veriyorsun. Yalnızlığı pek sevmediğini söyleyebilir miyiz?

Beni hikayeleriyle besleyen güzel bir kalabalığa sahip olduğum için tek
başıma kaldığımda bile kendimi yalnız hissetmiyorum. Şansım’la baş başa kalmayı da seviyorum; aslında benim de kendime özgü hikayelerim var... Koleksiyonları hazırlarken de hafızamda biriktirdiğim tüm yolları kesiştirmekten hoşlanıyorum.

 

Şansım Adalı'yla yaptığımız röportajın tamamını, XOXO'nun yeni sayısında okuyabilirsiniz. Onun için de buraya tıklayınız

Fotoğraf: Gökhan Yorgancı Sudi Etuz, Sonbahar/Kış 2019-20
EN YENİ VIDEOLAR
Mükemmel Uyum

MÜKEMMEL UYUM

Kusursuz müzik, dengeli ses deneyimi ve LG XBOOM Go arasındaki ilişkiyi tahmin etmeniz çok olası. Bu denkleme bir de Aybüke Pusat'ı dahil ediyoruz, sözü kendisine ve müziğe bırakıyoruz.

Hayvanlarla Daha İyi Bir Dünya

HAYVANLARLA DAHA İYİ BİR DÜNYA

BluTV dizisi Bunu Bi' Düşünün sorumlu hayvan sahipliğini farklı bir gözle anlatıyor. Şimdi bu hikâyeyi yaratıcılarından dinliyoruz.

Kubilay Aka

KUBİLAY AKA

"Hayvanlar; sevgi, vakit ve anlaşılmak ister."

Ayşenil Şamlıoğlu

AYŞENİL ŞAMLIOĞLU

"Sorumlu hayvan sahipliği yüreğinizi bütünüyle ona vermeniz demektir."

Ulaşcan Kutlu

ULAŞCAN KUTLU

"Sevgiyi anlamamış hiçbir insanın hayvan sahibi olmasını istemem."

Müjde Uzman

MÜJDE UZMAN

"Hayvan sahipliği, şartlar ne olursa olsun, fedakârlık ve özveri gerektirir."

Best Frıends: Sina Özer

BEST FRIENDS: SİNA ÖZER

Büyük düelloyu kim kazanacak?

Best Frıends: Zeynep Tuğçe Bayat

BEST FRIENDS: ZEYNEP TUĞÇE BAYAT

Zeynep Tuğçe Bayat ve kardeşi Tutku Bayat'tan kartlar, doğum günleri ve sosyal medya üzerine...

DAHA FAZLA