MÜJDE UZMAN

"Hayvan sahipliği, şartlar ne olursa olsun, fedakârlık ve özveri gerektirir."

Müjde, sorumluluk almayı seven biri misin?

Evet. Hem de çok. En sevdiğim şey bana görev verilmesi. Planlayıp, kurgulayıp, harekete geçmek ve en iyi şekilde uygulamak hayatta en keyif aldığım durumlardan biri.

Oyunculuk kariyerine hangi motivasyonla başladın?

Oyuncu olma hayali kuran biri değildim. Hayat enteresan yerlerde beni yönlendirdi. Ben de zamanın şartlarına ve içgüdülerime kendimi bırakarak bu yola girdim. Önce bir yarışma ve sonra da kira ödeme gerekliliği… Oyunculuğa yeteneğim var mı? 'Ayıp ve haksızlık olmasın. Rezil olmayayım.' düşünceleri… Üzerine gelen güzel teklifler... Emin oldum ve böylece kariyerim başladı.

Bunu Bi’ Düşünün’de seni bırakan taraf olarak izliyoruz. Gerçek hayatta en son neyden vazgeçtin?

Alışkanlıklarım, ritüellerim ve yaşanmışlıklarım benim için çok değerlidir. Vazgeçmedim ama yakın zaman önce onların beynimde kapladığı yeri biraz esnettim.

Oyunculuk, deneyimi ve yeni olanı sahipleniyor. Sen hayatta neye karşı mesafelisin?

Eskiye ve yaşanmışlıklarıma olan bağlılığımdan; sonra da 'Acaba çok gerek var mı ki?' düşüncesinden dolayı çoğunlukla yeniliğe mesafeliyimdir. Kendi süzgecimden geçirmem gerekir. O yüzden adaptasyonum biraz geç ama sağlam olur. Oyunculuk enteresan bir şey... Dönemin getirileri, algısı ve izleyici refleksi gibi etkenlerle dönüşüyor. Klasik anlayışları da her zaman içinde barındırıyor. Oldukça organik bir sanat dalı. Ben elimden geldiğince doğru şekilde odaklanıp, panik olmadan güne ayak uydurmaya çalışıyorum.

İki kedin var. Bize rutinlerinizden bahseder misin?

Çocuklarım da benim gibi rutin seviyor. Eve geldiğimde kapıda karşılanırım. Ortada yoklarsa, girmemeleri gereken bir yerdedirler demektir. Uyumayı sevdikleri yerler başkadır. Sanırım Jöle kendini kedi olarak görmüyor. İnsan olduğunu düşünüyor ve benimle birlikte koltukta yatıyor. Kedi evinin ve yatağının yüzüne bakmıyor. Fıstık tam bir saf, sevgi delisi… Kedi olduğunun bilincinde... Asla anlaşamıyorlar. Evde hep tatlı bir gerginlik var. Jöle musluktan akan suuyu içmeyi sever. Fıstık ise duşakabinin zeminine biraz su tutup kapatmamı ister ve oradan içer. Genelde ben uyuyunca uyur ve benle uyanırlar. Düzenimiz o açıdan uyumlandı. Çok da konuşkan, iletişim kuran ve laftan anlayan çocuklardır. Misafir gelince hiç çekingenlik yapmaz, herkese kendilerini zorla sevdirirler.

 

Sence hangisine daha çok benziyorsun?

İkisine de benziyorum. Hayvanlar (ki 'çocuklar' demeyi yeğlerim) zamanla sahiplerine benzer derler ama bu keratalar beni kendilerine benzetti galiba.

Sorumlu hayvan sahibi olmaya hazır olduğunda şartların nasıldı?

Şartları ben yarattım. İlk kedimi 9 yaşında, doğum günümde aileme ısrar kıyamet aldırtmıştım. Evet, o zaman petshop’tan almıştık ama kurtarılmaya ihtiyacı var gibiydi ve dayanamamıştım. Sonrasında da evimizde mutlaka patili dostlar vardı. Hayvanlardan çok korkan babam onlarla kucak kucağa, titiz annem de biraz daha esnek hale geldi. Her zaman sorumlulukların bilincindeydim, çünkü onların bana verilen bir hediye değil benim gibi ihtiyaçları, farklı karakterleri, huyları olan ‘can’lar olduklarının farkındaydım. Hayvan sahipliği, şartlar ne olursa olsun, fedakârlık ve özveri gerektirir. Bunun bahanesi olamaz...

BUNLARI DA OKUYUN

İNSANLAŞTIRMADAN VE SAYGIYLA

Sorumlu bir hayvan sahibinin yapması gerekenleri aslında biliyorsunuz. Biz sadece hatırlatıyoruz.

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

ULAŞCAN KUTLU

"Sevgiyi anlamamış hiçbir insanın hayvan sahibi olmasını istemem."