ULAŞCAN KUTLU

"Sevgiyi anlamamış hiçbir insanın hayvan sahibi olmasını istemem."

Ulaşcan, dünyayı sence ne kurtaracak?

Dünyayı kurtaracak bir güç varsa eğer bu sevgi olacaktır. Fakat bir kurtuluş olacak mı, bunun için bir şey söyleyemem.

Mesleğinde ya da oyunculuğunda takıntılı olduğun detaylar var mı?

Oyunculuğumu gerçekleştirirken oldukça dikkat ve özen gösterdiğimi düşünüyorum. Bu nedenle tek bir detaya odaklanmıyorum. Daha çok bir bütüne takıntılıyım.

Uzun zamandır boks yapıyorsun. Öfke ve dövüş sporları arasında bir bağ var mı sence?

Tarihine bakarsak eğer, evet. Zira Bruce Lee bile sokakta dayak yediği için dövüşe başlıyor ve ardından dünyanın en iyisi olarak gösterilebiliyor. Fakat sinirle daha iyi dövüşebilmek gibi bir durum yok. Kontrol kesinlikle çok önemli. Öfkenin getirdiği bir güç var. Fakat o; anlık ve patlayıcı bir kuvvet. Ama yeterli değil. Çünkü dövüş öyle bir şey değil... Bazı dövüşlerin belli bir felsefesi vardır. Öfke kontrolünden ve yokluğundan hep bahsedilir, kullanılır. Dolayısıyla bu bağı öğrenerek devam etmek gerekiyor. O zaman dövüş sanatında başarılı olabiliyorsun. Kendi adıma şunu söyleyebilirim; boks yapıyorum, boksta sinirli olduğun antrenmanlarda kesinlikle çok daha enerji harcıyorsun. Fakat o antrenman sana ne katıyor? Bence bir şey katmıyor çünkü teknik, kondisyon, bir görüş veya savunma çalışmıyorsun. Sadece siniri atmaya yönelik bir antrenman yapıyorsun ve torba dövüyorsun. Bu da dövüşü geliştirmiyor. Sadece senin o anki sinirinin geçmesini sağlıyor.

Oyunculuk kariyerin nasıl başladı, nasıl evrildi?

Kariyerimi 12 yaşındaki Ulaş başlattı. 2012 yılındaki Suskunlar projesiyle bu mesleğe girmiş oldum. Suskunlar projesi benim için çok değerli bir noktadır. İşin hikayesi de şudur; ben küçükken abim tiyatro yapıyordu ve dizi rolleri için görüşmelere gidiyordu. Bir gün ben de abimin yanında bir görüşmeye gittim ve kapıdan girdiğim gibi elime bir senaryo verdiler, 'Bunu çalış gel lütfen.' dediler. Çalıştım, oynadım ve oldu. Çok tebrik ediyorum o Ulaş’ı. Suskunlar'dan sonra birkaç farklı projede ve 2014 yılında Karışık Kaset sinema filminde oynadım. Bu film de benim için her zaman özel olmuştur. Sonrasında kariyerime sinema, dizi ve reklamlar ile devam ettim. İlerisini beraber göreceğiz…

Oyunculuğa dair kulağına çalınan en klişe nasihat?

Oyunculuğa 12 yaşında başladığım için erken bir kariyer planlamam ve kariyer hayatım oldu. Çocuk oyuncu olarak başladığım için büyük oyuncular bana; 'Hep dikkat et, büyüdüğün zaman öyle olmayacak, set böyle ya da sektör böyle bir yer değil, dışarıdan gözüktüğü gibi değil.' derdi. Gerçekten bunların önemini yeni anlamaya başlıyorum. Oyunculuk için aldığım en önemli nasihatlardan biri de okuluna gitmek olabilir ve şu anda konservatuardayım. Fakat okumamam gerektiğini de çok duydum. Çünkü kişinin yanlış bir tarafa sapacağına, oyunculuğunun farklı bir tarafa çekilebileceğine dair bir düşünce var. Bunu söyleyenler de hep okumuş ama ben yine de kaşınarak görmek ve denemek için okula devam ediyorum. Bunlar dışında en çok duyduğum nasihat, 'doğallığını koru ve bozma' oldu. Hatta bunu en çok Sevinç Erbulak demiştir. Çok severim, hep aklımdadır.

 

Bunu Bi’ Düşünün’deki karakterin Feza’ya kendini hangi noktalarda yakın ya da uzak hissediyorsun?

Feza’nın o ateşleyici karakteri ile benim karakterim arasında kesinlikle ortak bir nokta var. Feza’nın o atılımlarını ve kendi çalışmalarına duyduğu güveni çok sevdim. Bazen de karşı tarafı hiç dinlemeyişi benden onu uzaklaştırmış olabilir ama heyecanından dolayı ona hak verdim…

Sorumlu hayvan sahipliğine dair dikkat çekmek istediğin noktalar neler olur?

Sevgiyi öğrenmemiş, sevgiyi anlamamış hiçbir insanın hayvan sahibi olmasını istemem. Benim için en önemli nokta bu olabilir. Sorumlu hayvan sahibi olacak kişi maddi ve manevi olarak bir hayvana karşı kendisini hazır hissetmeli.

BUNLARI DA OKUYUN

İNSANLAŞTIRMADAN VE SAYGIYLA

Sorumlu bir hayvan sahibinin yapması gerekenleri aslında biliyorsunuz. Biz sadece hatırlatıyoruz.

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

MÜJDE UZMAN

"Hayvan sahipliği, şartlar ne olursa olsun, fedakârlık ve özveri gerektirir."