AYŞENİL ŞAMLIOĞLU

"Sorumlu hayvan sahipliği yüreğinizi bütünüyle ona vermeniz demektir."

Sorumlu hayvan sahipliği nedir?

Sorumlu hayvan sahipliği yüreğinizi bütünüyle ona vermeniz demektir. Onu yüreğinizde taşımalısınız. Onlar o kadar değerli ki… Bir de çok çaresizler, elimize bakıyorlar. Yemek vermezsen, suyu olmazsa ne yapacak? Hele yaz geldiğinde sularının, kış geldiğinde ise mamalarının mutlaka bulunması gerekiyor. Çünkü belli saatin üzerinde susuzluk ya da açlık kedilerin ve köpeklerin ölümüne yol açıyor. 

Hayatınızı şekillendiren ve ona yön veren dönem hangisiydi? 

Üniversitede ODTÜ’yü bırakıp konservatuarı bitirmeye karar vermem hayatımı şekillendirdi. Yaşamımın bütün yönü değişti. Mimarlık okuyordum ama mimar olmak istemiyordum. 3. sınıfı bitirmiştim ve “ben gidiyorum” dedim. Kaydımı sildim ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nı bitirdim. Aksi taktirde şu an karşınızda oturmayacaktım. 

Sorumlu hayvan sahibi olmaya hazır olduğunuzda şartlarınız nasıldı?

Daha yerleşik durumdaydım. Yerleşikten kastım, Devlet Tiyatroları’ndaydım. O kadar çok fazla turneye çıkıyordum ve hareket halindeydim ki; benim evde olmadığım süreçte anahtarı verip, biri gelsin gitsin sadece mama versin gibi bir durumun içinde olmak istemedim. Bunlara rağmen, Devlet Tiyatroları’ndayken arkadaşım Haluk Cömert kanıma girdi. Öyle bir kedi getirdi ki “Büyük kediler sokakta dövdüler, sana getirdim bu kediyi, artık senin.” dedi. Önüme kediyi bırakmasıyla o benim aşkım oldu. Artık yapılabilecek hiçbir şey yoktu. Gitmem gereken zamanlar oldu ama evi hiç boş bırakmadım.

Sevmek ve unutmamak arasında nasıl bir bağ var?

Biliyor musun, sevmek gelip geçici. Unutmamak ise sorumluluk. Sevmek daha havai bir şey, bugün seversin yarın sevmekten vazgeçersin öyle değil mi? Ama unutmamak, onu hep seninle taşımaktır. Hep söylediğim bir şey; toplumda en büyük kayıp, vefa duygusunun olmaması... Unutmadığın zaman vefalısındır. Eski bir kelimedir vefa ve ben çok severim bu kelimeyi. Vefalı olursun ve unutmadığını; insan, hayvan, şehir, ülke yani adını ne koyarsak koyalım, özlersin. Unutmadığına ulaşmaya çalışırsın. Unutmadıkların senin için değerli olanlardır. Sevgi değişebilir. Çok sevdiklerimizden vazgeçmişizdir. Sevgimizin öfkeye, nefrete dönüştüğü olmuştur. Öyle değil mi? Oysa unutmamak başka. İyiyi de kötüyü de unutmayacaksın ama öfke de duymayacaksın. Önemli olan o. 

Oyunculukla ilgili fikrinizin değiştiği bir dönem oldu mu?

Asla. Mesela tiyatroda oynamak hakikaten zordur. Hiç öyle kolay, keyifli, “ay ne şeker oynuyorsunuz” gibi bir durum söz konusu değil. Baya ciddi, yorucu ve zaman zaman katlanılması gerçekten zor bir meslek. En kötü anımda, kendimi en yorgun hissettiğim günde “of” derken, bir an durup “Ay yok canım, iyi ki bu işi yapıyorum.” diyorum. Hissettiğim bu mutluluk inanılmaz.

İş hayatında mutlu olmak sizin için ne ifade ediyor? 

Kişinin gün içindeki en uzun zamanı işte geçer. Eğer işinizde mutlu değilseniz, siz mutsuz bir insansınız demektir. Eve geldikten sonra kaç saat kalıyor ki? Yemeğini yedin, televizyona baktın ve sonra yattın. 8 saat uykunu alman lazım… O kadar kısa sürede mutluluk aramaya kalkarsan işin biraz zorlaşır. Ya da hafta sonları, tatilden tatile kendini mutlu etmeye çalışırsın. Hâlbuki ideal olan işini yaparken mutlu olmak. İşte bu nedenle en zor, en kötü günümde bile “iyi ki bu işi yapıyorum” diyorum ve bunun inanılmaz keyfini yaşıyorum.

Kedilerinizin karakterinden biraz bahseder misiniz?

Piciko çok yaramaz, çok şeker, çok mıncırmalık ama kendini sevdirmemek için de direnen kediler vardır ya, onlardan. Neyse ki geceleri benimle uyumayı seviyor. Yanı başıma kıvrılıp yattığı için en büyük mutluluk gece onunla uyumak. Kedilerime diyorum ki “sizler bana birer armağansınız”. Bir de Oğluş var. Oğlan, delikanlı, pek edalı ve yüz göz olmayı sevmez. Kendini sevdirmez. Sadece mama yerken mutlaka kafasıyla elime, bacağıma değip teşekkür eder. İkisi de ayrı aşk.

BUNLARI DA OKUYUN

SORUMLULUK SEVGİYE DAHİL

Evcil hayvan sahiplenirken aklınızda bulunması gerekenler.

MÜJDE UZMAN

"Hayvan sahipliği, şartlar ne olursa olsun, fedakârlık ve özveri gerektirir."

ULAŞCAN KUTLU

"Sevgiyi anlamamış hiçbir insanın hayvan sahibi olmasını istemem."